Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Bez badań i na zniszczonych tarczach

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Bez badań i na zniszczonych tarczach

28.07.2020

20200727-01.jpg
20200727-02.jpg
20200727-03.jpg
20200727-04.jpg
20200727-05.jpg
20200727-06.jpg
20200727-07.jpg

Poważne zaniedbania dotyczące stanu technicznego zespołu pojazdów polskiego przewoźnika odkryli pilscy inspektorzy. Nie dość, że brak było aktualnych badań technicznych, to fatalny stan tarcz hamulcowych i samodzielnie wykonane naprawy mogły doprowadzić do tragedii drogowej.

 

W sobotę 25 lipca 2020 roku wielkopolscy inspektorzy z pilskiego oddziału patrolowali krajową dziesiątkę w Pile. Przeprowadzona w godzinach porannych kontrola zespołu pojazdów, należącego do polskiego przewoźnika, wykazała szereg nieprawidłowości, które stwarzały duże zagrożenie w ruchu drogowym. Inspektorzy stwierdzili brak ważnych okresowych badań technicznych pojazdów, ale też poważne pęknięcia tarcz hamulcowych, różną rzeźbę bieżnika opon osi napędowej oraz niesprawny układ selektywnej redukcji spalin SCR. W naczepie natomiast na ostatniej osi nie było w ogóle tarczy hamulca, a po przeciwnej stronie znajdowała się tylko jej pęknięta połowa.

 

Układ zawieszenia naczepy na trzeciej osi został rozłączony przez odcięcie przewodu zasilającego resorujący miech pneumatyczny i zaślepiony przez jego zagięcie. Kierowca za pomocą pasa służącego do zabezpieczania ładunku lewą stronę osi uniósł do góry, mocując ją do ramy nośnej naczepy. Tym samym w czasie jazdy tylko prawe koło toczyło się po jezdni, a lewe swobodnie zwisało w powietrzu. Na znacznej powierzchni jednej z opon widoczny był stalowy oplot, natomiast na kolejnej wysokość rzeźby bieżnika była bardzo mocno zużyta. Kierowca zaistniałą sytuację tłumaczył uszkodzeniem układu hamulcowego w czasie przejazdu i wykonywaniem dalszego przewozu na polecenie szefa po udzielonych wskazówkach pseudo naprawy. Zespół pojazdów został wyłączony z ruchu drogowego, kierowcę ukarano mandatem karnym, a przewoźnikowi i osobie zarządzającej transportem grozi kara administracyjna.

 

źródło: WITD Poznań

 

 


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.