ll.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Badanie lekarskie? Teraz 200 zł!
3570.jpg

21-07-2014

Badanie lekarskie? Teraz 200 zł!

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Wskazano w nim szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego, zakres badań czy konsultacji, jednostki uprawnione do przeprowadzania badań czy wzory dokumentów, ale narzucono także opłatę urzędową za badanie m.in. kandydatów na kierowców.


Rozporządzenie weszło w życie 20 lipca i za badania lekarskie kandydatów na kierowców opłata wynosi 200 złotych! Nie ma rozróżnienia w tej kwestii, czy jest to badanie kandydata na kierowcę ubiegającego się o uprawnienia po raz pierwszy, czy też jest to kierowca skierowany na badanie chociażby wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.


Razem z w/w Rozporządzeniem w życie wchodzi inny akt prawny Ministra Zdrowie: rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy. Także w tym przypadku wprowadzono opłatę urzędowa i cena za badanie psychologicznego w/w zakresie kosztowało będzie 150 zł.


Nowe regulacje to - jakby nie patrzeć - kolejny cios w branże szkoleniową. Co prawda koszt badań lekarskich pokrywany jest z reguły (czasami opłatę za badanie biorą na siebie OSK oferując usługę w cenie szkolenia) przez samego kursanta, to jednak wszystko, co uderza w jego kieszeń, odbija się na całej branży. Bądź co bądź opłata za wizytę u uprawnionego lekarza jest składową kosztów szeroko rozumianego kursu na prawo jazdy, a zwiększanie tych kosztów może się negatywnie odbić na i tak już trudnym rynku.


Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że aż tak wysoka opłata za badanie lekarskie kandydatów na kierowców, czyli 200 zł, zaskakuje. O tym, że to kwestia czasu, iż w zakresie badań będą wprowadzone ceny urzędowe, mówiło się już od jakiegoś czasu. Nikt się jednak raczej nie spodziewał, że cena zostanie ustanowiona na tak wysokim poziomie - w końcu badanie lekarskie kandydata na kat. B kosztowało średnio 50 zł (nieusankcjonowana przez przepisy), toteż podwyżka wynosi 300 proc.! Wysoka cena dziwi tym bardziej, że badanie psychologiczne - mimo, że jest dużo bardziej czasochłonne i bardziej kosztowne dla samej pracowni i psychologa badanie oferujące - jest jednak tańsze.

Kliknij, aby wyświetlić pełną treść opublikowanych rozporządzeń:
1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców
2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy

Powrót do listy aktualności

Komentarze (26)

Gość
~ Właściciel OSK

No poj*bało ich już całkiem !! Jak cena badania lekarskiego może być wyższa niż lekarskiego i to jeszcze 200 zł !! 100 to już max ale nie tyle !!! Nie na nasze polskie zarobki !!!! To jest cios poniżej pasa !!!!

2014-07-21 23:27
Gość
~ Właściciel OSK

"Jak cena badania lekarskiego może być wyższa niż psychologicznego" - przepraszam za pomyłkę, ale normalnie można wyjść z siebie i stanąć obok jak się czyta takie "nowiny"....

2014-07-21 23:29
Gość
~ ralf

Urzędowa cena na kurs prawa jazdy B na poziomie 1800,00 zł i damy spokój lekarzom :)

2014-07-22 17:50
Gość
~ osk

to już rozbój w biały dzień ,to ten ministercina ze Szczecina podziękujcie mu w najbliższych wyborach jeszcze trochę i wszyscy wyjadą a peowcy sami się wybiorą

2014-07-22 20:09
Gość
~ fakt

Czy wy nie widzicie na czym ta reforma polega. Wszystko zmierza do zbliżania cen do poziomu europy zachodniej. Prawie wszystkie produkty w sklepach czy paliw mamy już zbliżone . Stało się to poprzez przyjęcie VATu, akcyz , podatków lub różnego rodzaju reform w danej branży. Prawo jazdy ma kosztować około 3500zł. Godzina około 123zł ( 100zł + vat ) I tak będzie zobaczycie dlatego macie już kasy fiskalne w OSK. Taktyka małych kroczków wtedy mniej boli i nikt nie strajkuje na ulicy.

2014-07-22 20:57
Gość
~ KALI

W tym szaleństwie jest metoda ceny około kursowe,sięgają połowy ceny kursu w OSK koszty są najwyższe, branże bez nakładowe, bez wysiłku otrzymują przymus pobierania wyższych opłat, ktoś powie że cenę możesz ustalić sobie sam ale tak nie jest, bo w ubożejącym społeczeństwie zapotrzebowanie jest na najtańsze kursy a w drugiej kolejności patrzy się na poziom szkolenia i bazę szkoleniową OSK i to jest normalny odruch i zachowanie społeczne nie trzeba być wybitnym ekonomistą aby o tym wiedzie.Cięcia powinny iść w odwrotnym kierunku aby ludzi zachęcić a nie zniechęcając

2014-07-23 07:55
Gość
~ Ziolo

W końcu będzie większy podatek od wyższej kwoty. Sorry, ale budżet musi się zgadzać :) A tak na serio, to w zajebistym kraju żyjemy - kłody pod nogi i coraz większe opłaty (czyt. ukryte podatki). Ciekawe ile osób odpuści sobie prawko, bo nie będzie go stać na badania? Z niecierpliwością czekam na spadek zainteresowania w moim osk... Dziękuję Ci PO!

2014-07-23 13:33
Gość
~ Osk

Podobno to jest maksymalna kwota i dotyczy tylko badania rozszerzonego

2014-07-23 18:34
Gość
~ Instruktor

Słuchajcie a co z badaniami lekarskimi dla instruktorów? Nie musimy już robić do przedłużenia legitymacji tylko samo psychologiczne?

2014-07-24 07:45
Gość
~ nitka

Czy ktokolwiek wcześniej o tym słyszał? Podwyżkę wprowadzono po prostu po cichu. Gdybym o tym usłyszała, poszłabym o wiele wcześniej zrobić te cholerne badania. Z opinii znajomych badania trwają ok. 5 minut. 50 zł to i tak trochę dużo jak na 5 minut, ale 200?! Gdyby te badania były jeszcze jakoś udoskonalone... Chory kraj, chory rząd. Coraz mniej mnie trzyma w tym kraju, niestety.

2014-07-24 11:14
Gość
~ Karol

Żeby zarobić 200 zł muszę pracować ciężko fizycznie przez 8 h przy noszeniu indyków mam 18 lat i zapierdalam dzień i noc na prawo jazdy.Dziękujemy Panu Arłukowiczowi !!!!!! (a może się zamienimy Pan pójdzie za za mnie do pracy a ja za Pana ) i zobaczymy ile Pan Minister wytrzyma "poczuje to co ja czuje na co dzień dosłownie i w przenośni" ZŁODZIEJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2014-07-25 12:16
Gość
~ bun

kancelaria@mz.gov.p l to jest adres na który należy wysłać podziękowanie ministrantowi ARKUŁOWICZOWI

2014-07-28 14:10
Gość
~ Fredro

Jak zwykle zapowiedzi są odwrotne do postanowień , najpierw obywatelom wciska się kit przed reformą w stylu np jak na tej stronie http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Prawo-jazdy-tansze-badania-lekarskie,wid,16299602,wiadomosc.html?ticaid=1132ca byle nie poszli sobie zrobić wcześniej taniej a potem gdy myślą ze państwo normalie podchodzi do ludzi to czytaj powyżej . Masakra okłamywani ciągle nabijani ciągle w pozycji klęczącej tyłem do rządu który robi co chce nie pytając o zdanie .

2014-07-30 10:59
Gość
~ Ona

Wczoraj bylam u lekarki, by przedluzyc waznosc legitymacji instruktora - stawka 200 zl !!! rozboj w bialy dzien. Wczesniej jeszcze mialam zrobic badania okulistyczne - takie proforma- koszt 50 zl. Jutro ide na psychotesty, wiec 150 zl z kieszeni jak nic pojdzie.

2014-07-31 13:02
Gość
~ Justyna

Jestem rozżalona, chciałam się jutro zapisać na prawko, skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, ale za kawałek świstka 200zł to przesada, szczególnie dla studenta :/

2014-07-31 16:48
Gość
~ mm

Jak dla mnie to powinno być przeprowadzone dochodzenie w tej sprawie.

2014-09-21 00:42
Gość
~ instruktor

Dziadostwo!!!!!!!!!!! W ustawie która weszła 20 lipca jest : 1) badanie lekarskie – wynosi 200 zł 2)… 3) wpis do ewidencji uprawnionych lekarzy – wynosi 50 zł To jakas paranoja. Biedny lekarz zapłaci 50 zł za wpis do ewidencji uprawnionych lekarzy, a bogaty obywatel 200 zł, żeby ten biedny lekarz mu w 5 minut zaświadczenie wypisał często bez żadnych badań. To Państwo to MAFIA

2014-09-23 09:57
Gość
~ kierowca

mam prawo jazdy czasowe i co rok przechodzę takie badania i co tera co roku 300 zł . 200 zł badanie 100 zł wydanie prawa jazdy . super

2014-11-14 16:19
Gość
~ aggie1000

Witam, Co to ma byc badanie (orzeczenie lekarskie) za 200 zl? Nie chce siedziec biernie odnosnie tego procedensu, wiec jesli takowa lista osob ktore sa przeciw takiemu rozporzadzeniu istnieje ja sie pod nia podpisuje. Do tego orzeczenie lekarskie wydawane bezterminowo przez lekarza a i tak wazne na 15 lat. Prosze zwyklemu smiertelnikowi wytlumaczyc bo NIE rozumiem? z powazaniem Rozgoryczony obywatel RP

2014-11-27 20:07
Gość
~ Azaza

" Nie chce siedziec biernie odnosnie tego procedensu, wiec jesli takowa lista osob ktore sa przeciw takiemu rozporzadzeniu istnieje ja sie pod nia podpisuje." też podpiszę się, jesli któs będzie zbierał podpisy...

2015-01-26 09:35
Gość
~ MIKI

kutasy!!!! i tyle w temacie

2015-08-08 18:50
Gość
~ Miki

przepraszam huje i kutasy!!!!

2015-08-08 18:52
Gość
~ Wiki

Rozgoryczenie rozumiem i wiele innych. Sam się rozmyśliłem z zamiaru startowania do kursu przez te grabieżne sposoby polskiej mafii. Tyle się o tym mówi i tyle już z nas zdarto ale oprócz tych gorzkich żali ktoś coś zrobił aby było lepiej albo nie grał według zasad tych złodziei? Gdyby ludzie się zebrali i zwalczyli to panujące zło i bat nad sobą to nie byłoby takiego szitu wokoło. "Dziel i rządź" widoczny jak na dłoni

2015-09-14 23:18
Gość
~ Lekarz

A 100 złotych za kawałek plastiku to w porządku??? Bo urzędnik coś tam popuka w klawiaturę i przyjmie wniosek....

2015-10-23 09:44
Gość
~ Lekarz

Do instruktora- kurs uprawniający to około 2000, tablice TNO to ok. 800, podświetlana tablica do badania ostrości wzroku to do 2000 oraz cała masa papierów do uzupełnienia. 200 złotych to chyba niedrogo, jak wpis do rejestru uprawnionych to aż 50- za co te pięćdziesiąt???

2015-10-23 09:47
Gość
~ O_0

Niestety zapłaciłem taka kwote za "badania", ale ten kraj opuszczam. Złodzieje niszczą nasza ojczyzne na kazdym kroku