ll.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności CEPIK i "zielony listek" jednak...
stop.jpg

13-02-2018

CEPIK i "zielony listek" jednak przesunięty?

Z Ministerstwa Cyfryzacji "wypłynęła" dziś informacja, że system CEPIK 2.0 w części ściśle powiązanej z kierowcami nie zostanie wdrożony z datą 4 czerwca 2018, a to może oznaczać, że wszystkie ograniczenia i obowiązki wobec młodych stażem kierowców uzyskujących uprawnienia po tej dacie zostaną również odroczone.

 

Okazuje się jednak, że resort cyfryzacji tej kwestii nie przesądza. Owszem, ministerstwo przyznaje, że  prawdopodobne (ale nie przesądzone!) jest kolejne odroczenie wdrożenia w pełni systemu CEPIK 2.0, ale nie można - w ocenie ministerstwa - przesądzić, że okres próbny nie wejdzie w życie. Według urzędników resortu wejście w życie nowych przepisów, którymi objęci zostaną młodzi stażem kierowców, może stać się faktem z datą 4 czerwca niezależnie od tego, czy CEPIK 20. zostanie w pełni uruchomiony.

 

Pytanie tylko w jaki sposób resort chce nałożyć na kierowców szereg obowiązków i ograniczeń, dokonywać ich weryfikacji i egzekucji bez sprawnie działającego systemu CEPIK 2.0? W jaki sposób policja ma gromadzić dane o popełnianych wykroczeniach (a przypomnijmy, że z pewnej grupy wykroczeń w okresie dwóch lat popełnić będzie można tylko jedno)? W jaki sposób organ wydający uprawnienia (np. starosta) ma uzyskiwać informacje o popełnianych wykroczeniach i weryfikować, czy kierowcy nie należy przedłużyć okresu próbnego o kolejne dwa lata?

 

Nie brakuje mediów, które za wielce prawdopodobne uznają, że mimo braku systemu CEPIK 2.0 szeroko rozumiany "okres próbny" może zostać wdrożony. Jeśli tak, to zasadnych jest kilka pytań: czy w pełnym zakresie? Jeśli nie w pełnym, to w jakim? I przede wszystkim kto i w jaki sposób dokonywał będzie wyryfikacji i egzekwowania ograniczeń oraz obowiązków nałożonych na rzeszę kierowców.

 

W naszej ocenie - na tę chwilę - twierdzenie, że da się wprowadzić w/w obostrzenia w pełnym "wymiarze" bez kompleksowego wdrożenia systemu CEPIK 2.0 i że w dodatku rozwiązanie takie będzie funkcjonowało/spełniało swoją założoną rolę można włożyć miedzy przysłowiowe bajki.

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ Manirk
5

Ja mam tylko jedno pytanie. Gdzie są miliony PLNów które zostały przeznaczone na ten dalej dziurawy system

2018-02-13 17:26

Dodaj własny komentarz

Ocena