Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Jazda bez dokumentów ODROCZONA
stooop.jpg

04-06-2018

Jazda bez dokumentów ODROCZONA

Od dziś (4 czerwca) miały obowiązywać przepisy zezwalające na prowadzenie pojazdów bez dwóch - dotąd wymaganych - dokumentów przy sobie: dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC pojazdu. Niestety, przepisy zostają odroczone do czasu wdrożenia kolejnych etapów systemu CEPIK 2.0, a co za tym idzie, za jazdę bez dokumentów grozi nam mandat w wysokości 50 zł (za brak każdego z dokumentów osobno) oraz zakaz dalszej jazdy. 

 

Przepis, który faktycznie miał od dziś obowiązywać, de facto pozostaje jednak martwy do czasu dostosowania systemu CEPIK 2.0. Rewolucyjne i szumnie zapowiadane zmiany będą niestety wprowadzane... etapowo, w dodatku bez określenia z góry założonego terminy. Wszystko przez nieustannie problemy z systemem CEPIK 2.0 i to właśnie od wdrażania poszczególnych jego etapów.

 

Etapowe podejście do CEPiK 2.0 ma na celu eliminację ryzyk związanych z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich funkcjonalności systemu - tłumaczył Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji. O uruchamianiu kolejnych elementów informować będzie ministerstwo cyfryzacji w specjalnych komunikatach. Dotyczy to między innymi zwolnienia użytkowników pojazdów zarejestrowanych w Polsce z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz papierowej polisy OC, co od dawna było wyczekiwane. 


Obowiązująca od poniedziałku nowelizacja zmienia przepisy dotyczące kontroli dowodów rejestracyjnych oraz ich zatrzymywania, wprowadzając zatrzymanie "wirtualne". To jednak nie takie proste, bowiem dla praktycznego stosowaniatych założeń niezbędne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań technicznych umożliwiających organom kontroli ruchu drogowego bieżące przekazywanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o "wirtualnym" zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz jego zwrocie. A to, niestety, nie działa. By przepisy - a właściwie bardziej praktyczne ich stosowanie - działały, nie wystarczy tylko "wirtualny podgląd" w bazie pozwalający weryfikować dane z dowodu rejestracyjnego i polisy bez jednoczesnego poprawnego funkcjonowania "wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego".

 

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy zostaną więc zwolnieni obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ale nastąpi to dopiero trzy miesiące po wydaniu w tej sprawie specjalnego komunikatu Ministra Cyfryzacji. - Chcielibyśmy, by nastąpiło to jeszcze w tym roku, ale na chwilę obecną nie został wyznaczony żaden termin - tłumaczył z kolei kilka dni temu Karol Manys, rzecznik prasowy resortu cyfryzacji.


Pamiętajmy, że obecnie za każdy brakujący dokument kierowcy płacą po 50 zł mandatu, a policja dodatkowo może nie pozwolić na kontynuowanie jazdy. Wymagane jest posiadanie przy sobie trzech dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC pojazdu. 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena