krzys2.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Kilkaset nowych fotoradarów
canard.jpg

27-12-2018

Kilkaset nowych fotoradarów

Inspekcja Transportu Drogowego zainwestuje około 160 milionów złotych w kilkaset nowych urządzeń mierzących prędkość pojazdów oraz rejestrujących naruszenia przy przejeżdżaniu przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

 

Projekt "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", bo tak nazwano przedsięwzięcie, przewiduje zakup urządzeń za 162 mln zł. To sprawi, że liczba żółtych skrzynek na polskich drogach może zostać podwojona. Obecnie ITD kontroluje  431 radarów, 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości oraz 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.

 

Należy zaznaczyć, że tak duże inwestycje są konsekwencją dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Wspólnota pokryje aż 85 proc. wydatków. Instalacje urządzeń, po wyznaczeniu odpowiednich lokalizacji, potrwają rok, zatem komplet nowozakupionych urządzeń zacznie pracę na polskich drogach pełną parą w 2020 roku. Obecnie działające radary zostały wybrane na podstawie metodologii opracowanej przez Politechnikę Gdańską oraz Politechnikę Krakowską. Ciekawostką jest fakt, że nowe znajdą się na wszystkich kategoriach dróg, a nie jak dotychczas, na odcinkach krajowych.

Tak drastycznie zwiększenie między innymi liczby fotoradarów przełoży się na wzrost wystawionych mandatów. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku (styczeń-wrzesień 2018)  roku CANARD (system nadzorujący ruch na drogach i zarządzający wykroczeniami) zarejestrował 863 tys. przypadków złamania przepisów, lecz wygenerowano tylko 685 tys. wezwań do właścicieli. Jednak mniej, niż połowa postępowań, zakończyła się wystawieniem mandatów. Było ich około 302 tysiące.

 

Warto przypomnieć, że przed kilku laty liczba fotoradarów na polskich drogach została drastycznie ograniczona. Pod koniec 2015 roku ustępujący parlament przegłosował ustawę, która odebrała kompetencję strażom miejskim i gminnom do obsługiwania tego typu urządzeń. Pierwotne plany przewidywały przejęcie fotoradarów przez policję bądź ITD, ale zamiary te spełzły na niczym.

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena