Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Koniec z omijaniem prawa
kierownica.jpg

02-01-2017

Koniec z omijaniem prawa

Z początkiem 2017 roku zlikwidowano lukę w przepisach, którą często próbowano - choć z różnym skutkiem - wykorzystywać do unikania utraty prawa jazdy na trzy miesiące w razie przekroczenia dozwolonej prędkości na obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h.

 

Od stycznia bieżącego roku starosta (lub inny organ odpowiedzialny za wydawanie uprawnień) będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu, który złamał przepisy. Także w sytuacji, gdy policja fizycznie nie odebrze od takiego kierowcy dokumentu, bo ten go przy sobie nie miał (lub udawał, że nie ma). Na ukrócenie nierzadko cwanych "zagrań" pozwala nowela ustawy o kierujących pojazdami, która właśnie weszła w życie.

 

Nowe regulacje elimininują wykazaną podczas audytu lukę prawną, która umożliwiała kierowcom przekraczającym prędkość o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym omijanie przepisów dotyczących zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące. Bywało, że w ten sposób kierowcy unikali zatrzymania uprawnień, ale bywało, że mimo to starostowie - mimo prawnej luki - wszczynali postępowanie i uprawnienia zawieszali. Obecnie ta kwestia została w oczywisty sposób doprecyzowana.

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ znawca
3

niby racja, ale i tak od stycznia 2017 jeżeli prawka się nie odda to w zasadzie dalej można jeździć, o tym więcej na maszprawo.org.pl

2017-01-03 11:08

Dodaj własny komentarz

Ocena