Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Korytarze życia wreszcie w przepisach
korytarzz.jpg

16-04-2018

Korytarze życia wreszcie w przepisach

Resort infrastruktury ma wkrótce rozpocząć działania na rzecz usankcjonowania w przepisach zachowań ułatwiających dotarcie służb ratowniczych na miejsce wypadku na drogach szybkiego ruchu - autostradach i "ekspresówkach". Ministerstwo chce też wdrożyć program popularyzacji takich zachowań wśród polskich kierowców jak i przede wszystkim kandydatów na kierowców. 

 

O inicjatywie poinformował podczas konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Udział w niej wziął również jego zastępca - Marek Chodkiewicz - oraz sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik. 

 

- Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu - powiedział minister Andrzej Adamczyk. Inicjatywa resortu ma swoje żródło w obserwajach w ostatnim czasie niepokojących zjawisk związanych z niewłaściwym zachowaniem uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych, skutkujące utrudnionym dojazdem służb ratowniczych do miejsc zdarzeń drogowych. Nie bez znaczenia były również postulaty mediów i liczne społeczne akcje propagujące ideę korytarzy życia.

 

W ramach działań ministerstwa przewidziano opracowanie, w porozumieniu z właściwymi służbami, koncepcji wdrożenia pojęcia korytarzy życia do polskich przepisów, a następnie przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych precyzujących zasady ich tworzenia. Ponadto przeanalizowane zostaną możliwości podjęcia szerokiej akcji edukacyjnej wśród kierowców na temat zachowania się na autostradzie i drodze ekspresowej.

 

- Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy – powiedział minister A. Adamczyk.

 

- Przy opracowaniu polskich rozwiązań prawnych zamierzamy wykorzystać doświadczenia krajów, w których przepisy o korytarzach życia już funkcjonują, np. Niemiec. Chcemy też włączyć do naszych prac podmioty już zaangażowane w tę problematykę – dodał sekretarz K. Romik.

 

Zadanie pn. „Opracowanie i wdrożenie koncepcji „korytarzy życia" na drogach szybkiego ruchu" znalazło się w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena