Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Ministerstwo odpowiada ws. tragedii w Szaflarach
sejm.jpg

30-10-2018

Ministerstwo odpowiada ws. tragedii w Szaflarach

Posłanka Anna Sobecka, tuż po tragicznym wypadku w Szaflarach (województwo małopolskie), w którym zginęła zdająca egzamin młoda kobieta, złożyła do ministerstwa infrastruktury interpelację poselską. Resort udzielił odpowiedzi na stawiane przez parlamentarzystkę pytania. 

 

Treść interpelacji:

W dniu wczorajszym doszło do tragicznego wydarzenia w Szaflarach w Małopolsce, gdzie zginęła młoda osoba podczas praktycznej części egzaminu na prawo jazdy. Po wjechaniu na niestrzeżony przejazd kolejowy samochód zatrzymał się na środku torowiska, a po zgaśnięciu silnika egzaminator uciekł z pojazdu, zostawiając osobę egzaminowaną wobec zbliżającego się pociągu.

Mając na uwadze powyższe, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi:

  1. Czy ministerstwo planuje przeprowadzenie kontroli w ośrodkach szkolenia oraz egzaminowania kierowców?
  2. Czy ministerstwo planuje zmianę w przepisach dotyczących przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy?

Sejm opublikował odpowiedź na powyższą interpelację, pod którą podpisał się Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury. 

 

Poniżej pełna treść odpowiedzi:

"Odpowiadając na interpelację poseł Anny Elżbiety Sobeckiej nr 25540 w sprawie egzaminów na prawo jazdy przedstawiam następującą informację.

Odnosząc się do pytania dotyczącego planowania przez Ministerstwo Infrastruktury kontroli w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) oraz w Ośrodkach Szkolenia Kierowców (OSK) uprzejmie informuję, że zgodnie z:

  1. art. 43 i 44 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami nadzór w zakresie zgodności prowadzenia szkolenia osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi w OSK sprawuje Starosta. W każdym OSK kontrola jest obowiązkowo przeprowadzana co roku.
  2. art. 67 i 69 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami nadzór nad przeprowadzaniem egzaminów państwowych w WORD sprawuje Marszałek województwa. Każdy WORD kontrolowany jest obowiązkowo 2 razy w roku.

Zgodnie z posiadaną wiedzą ww. organy regularnie przeprowadzają obowiązkowe kontrole w podlegających im podmiotach. Dodatkowo należy wskazać, że Minister Infrastruktury nie ma upoważnienia do przeprowadzania kontroli zarówno w OSK jak i w WORD. Odnosząc się do wypadku w Szaflarach należy wskazać, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat tak tragiczny wypadek jest sprawą jednostkową.

 

Odpowiadając na pytanie dotyczące zmian w przepisach dotyczących egzaminowania kandydatów na kierowców uprzejmie informuję, że Minister Infrastruktury po dokonaniu analizy funkcjonowania obowiązującego systemu przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, którego celem między innymi jest zmiana zasad uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami w tym zasad przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy, nadzoru nad ośrodkami szkolenia kierowców, nadzoru nad młodymi kierowcami, a także przeniesienie odpowiedzialności za proces egzaminowania z Marszałka Województwa na Wojewodę w celu zagwarantowania transparentności procesu. Przygotowany projekt został przekazany do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu w celu wpisania projektu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rządu."
Podpisano: Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu.

 

Przedstawiciel ministerstwa już po raz kolejny wskazuje na istnienie projektu ustawy zmieniającej ustawę o kierujących pojazdami. Niestety, po raz kolejny bez żadnych konkretnych szczegółów, poza lapidarnymi stwierdzeniami, iż celem nowelizacji będzie "zmiana zasad uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasad przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy, nadzoru na ośrodkami szkolenia kierowców, nadzoru nad młodymi kierowcami a także przeniesienie odpowiedzialności za proces egzaminowania z Marszałka Województwa na Wojewodę."

 

Zapowiedzi te nie są niczym nowym, jednak brak szczegółów wciąż zbudza emocje. Warto jednak przypomnieć, że niespełna dwa tygodnie temu minister cyfryzacji (Marek Zagórski) w towarzystwie Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury na wspólne konferencji prasowej powiedział, że celem obu resortów jest przyspieszenie prac na ustawą. "Przewidujemy, że będzie możliwe jej wejście w życie w pierwszym kwartale 2019 roku"

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ Ciekawy
5

A może by tak pani poseł złożyła interpelację poselską dlaczego jest tyle kolizji z udziałem BOR obecnie SOP i kto za to ponosi winę i kogo pociągnąć do odpowiedzialności.

2018-10-30 21:49

Dodaj własny komentarz

Ocena