Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Niedowidzący stracą "prawko" i to bez...
wzrok.jpg

12-09-2018

Niedowidzący stracą "prawko" i to bez dyskusji!

Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że zatrzymany kierowca nie będzie w stanie odczytać danych z tablicy rejestracyjnej z odległości 20 metrów, to obligatoryjnie decyzją policjanta - niepodlegającą dyskusji - zostaną mu zatrzymane uprawnienia. Póki co nie w Polsce, a w Wielkiej Brytanii. Rusza właśnie tego typu akcja tamtejszej policji. 

 

Policjantów "w roli" okulistów spotkać będzie można na razie w trzech brytyjskich hrabstwach. By ocena stanu wzroku zatrzymanego kierowcy była w miarę obiektywna, "badany" on będzie zawsze z tej samej odległości a polegać będzie na odczytywaniu danych z tablicy rejestracyjnej. Gdy weryfikacja wypadnie negatywnie, mundurowy zatrzyma uprawnienia. I co ciekawe: od decyzji tej nie będzie drogi odwoławczej! 

 

Oczywiście prawo jazdy odzyska, o ile - w razie potrzeby - wykona badania lekarskie i dostosuje się do zaleceń skorygowania wady wzroku chociażby poprzez wyposażenie się w okulary czy soczewki kontaktowe. Warto przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii oświadczenie o wadzie wzroku (lub jej braku) jest wymagane przepisami już na etapie ubiegania się o prawo jazdy. Formuła ta jest dosyć niestandardowa, a w sytuacji, gdy okulista stwierdzi taką wadę wiedząc, że pacjent jest kierowcą, powinien "namówić pacjenta na złożenie odpowiednim organom stosownego oświadczenia". Gdy tego nie zrobi, swoistego doniesienia dokonuje lekarz. 

 

Problem dostrzegły władze, bowiem lawinowo wzrosła liczba wypadków drogowych powodowanych przez niedowidzących kierujących. Zastosowane, niejako pilotażowe rozwiązanie, jest dosyć spartańskie i kontrowersyjne, ale w tym jego siła, bo może się okazać bardzo skuteczne. 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena