Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności NIK przegrała ws. dyrektora WORD
wordcz.jpg

04-12-2018

NIK przegrała ws. dyrektora WORD

Sąd Okręgowy w Częstochowie prawomocnym orzeczeniem odrzucił zażalenie Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na umorzenie śledztwa w sprawie rzekomej niegospodarności dyrektora WORD w Częstochowie.

 

Chodzi o wyniki kontroli z początku 2017 roku, gdy kontrolerzy NIK przyglądali się działalności częstochowskiego ośrodka egzaminacyjnego. Raport końcowy był dla dyrektora WORD miażdżący, bowiem zarzucano mu nieprawidłowe gospodarowanie majątkiem ośrodka wespół z nieodpowiednim zarządzaniem zasobami ludzkimi w latach 2008-2016.

 

Konkretne zarzuty dotyczyły zakupionej przez ośrodek nieruchomości. Nabyto ją od osoby prywatnej na potrzeby utworzenia Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ). Cena nabycia to 2.1 mln zł netto. W ocenie kontrolerów NIKu (na podstawie zleconej przez Izbę wyceny) wartość nieruchomości opiewała na niespełna milion złotych. Ponadto NIK dowodziła, że negocjacje WORD ze sprzedawcą nie były dokumentowane, a cenę oparto na szacunku stworzonym na podstawie wartości budynków innego typu (mieszkalnych) i w lokalizacjach innych niż Częstochowa i okolice. Ponadto w chwili zakupu hotel miał obciążoną hipotekę na na ponad 570 tys. zł.

Wiosną ubiegłego roku roku prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski skierował do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora WORD. Miał on nie dopełnić obowiązków związanych z majątkiem i narazić ośrodek na stratę nie mniej niż 1,1 mln zł.

 

Jesienią bieżącego roku (w październiku) prokuratura umorzyła jednak śledztwo uznając, iż rzeczoznawca na zlecenie częstochowskiego WORD wykonał rzetelną wycenę nieruchomości i nie można zarzucić dyrektorowi ośrodka przekroczenia uprawnień w tej materii. Śledczy zauważyli, że kontrolerzy NIK oparli się wycenie budynku, który w chwili wyceny był już budynkiem biurowym, stąd wynikać miały różnice w wycenach. Najwyższa Izba Kontroli z decyzją prokuratury się nie zgodziła i zaskarżyła postanowienie o umorzeniu do Sądu.

Bezskutecznie.

Sąd na posiedzeniu w połowie listopada nie podzielił argumentacji NIK. Nie znajdując podstaw do wznowienia śledztwa, prawomocnie utrzymał decyzję o umorzeniu postępowania. Najwyższa Izba Kontroli wyczerpała tym samym drogę odwoławczą od prokuratorskiego postanowienia.

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena