Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
trajka.jpg

03-10-2018

Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B od conajmniej trzech lat uzyskają prawo poruszania się trójkołowym motocyklem - zakłada projekt ustawy. Co ciekawe, nowe przepisy mają poprzeć wszystkie kluby w sejmie. 

 

Jest to poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Jego sprawozdawcą jest poseł Bogdan Rzońca, który wskazał, że celem zmiany przepisów jest umożliwienie posiadaczom najpopularniejszego prawa jazdy (kategoria B) prowadzenie trójkołowych motocykli. W największym wymiarze ma to być ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, dla których motocykl z większą liczbą kół po prostu umożliwi im poruszanie tego typu pojazdem bez konieczności uzyskiwania uprawnień kategorii A. Bardzo często jest tak, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami nie mogą nawet przystąpić do egzaminu na jednoślady. 

 

Pozytywnie projekt ocenił klub partii rządzącej. Poseł Jerzy Paul zauważył, że podobne przepisy obowiązują w Stanach Zjednoczonych, gdzie trójkołowymi motocyklami często poruszają się chociażby inwalidzi wojenni. Dodał także, że wprowadzenie projektu w życie przyczyni się do pobudzenia rynku motoryzacyjnego i wzrostu popularności motocykli trójkołowych, których nie ma w Polsce zbyt wiele.  Resort infrastruktury poinformował, że tego typu pojazdów w Polsce (zarejestrowanych) jest około sześćset. 

 

Projekt popierają również pozostałe kluby w sejmie. Poseł Paweł Szramka z klubu Kukiz'15 zwrócił uwagę, że obecne przepisy wykluczają niektóre osoby niepełnosprawne. Dodał również, że dzięki zmianie w prawie wiele osób będzie mogło realizować swoją pasję, jaką jest jazda na motocyklu bez konieczności ubiegania się o dodatkową kategorię prawa jazdy, o ile posiadają już uprawnienia kategorii B od minimum trzech lat.  Przychylnie o zmianie przepisów wypowiadają się przedstawiciele wszystkich pozostałych partii zasiadających w parlamencie. 

 

Posłowie wskazują ponadto, że nowelizacja ustawy zwiększy mobilność osób niepełnosprawnych i pomoże zmniejszyć bariery chociażby przy poszukiwaniu przez nich pracy i dojeżdżaniu do pracy.

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ Rad
5

Brawo, powoli idziemy w kierunku Europy... tylko tych leśnych dziadków z WORDu "szkoda" bo kasa im ucieka... CHUJ z rzetelnym nauczaniem młodych kierowców, ważne żeby tak utrudnić by po kilkanaście razy zdawali (i koniecznie sprawdzajcie poziom oleju codziennie przed wyjazdem do roboty, to przecież najważniejsze w polsce....)

2018-10-14 00:36

Dodaj własny komentarz

Ocena