krzys2.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Okres próbny ostatecznie odroczony!
listek.jpg

10-05-2018

Okres próbny ostatecznie odroczony!

Sejm uchwalił nowelizację Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk 2485). Uchwalone przepisy ustanawiają etapowe podejście do wdrożenia zmodernizowanego systemu CEPiK2.0. To ostatecznie odracza wejście przepisów, które miały obowiązywać od 4 czerwca bieżącego roku. 

 

Co najistotniejsze: w nowelizacji nie ma wzmianki o jakiejkolwiek nowej, konkretnej dacie wejścia w życie szeregu przepisów, które obowiązywały młodych stażem kierowców, czyli tzw. okres próbny obwarowany wieloma dodatkowymi ograniczeniami i obowiązkami.  

 

Od pewnego już czasu wiadomo było, że wdrożenie systemu CEPIK 2.0 zostanie podzielone na etapy i tak właśnie - poprzez znowelizowanie w/w przepisów - się stało. Jednocześnie ministrowi cyfryzacji nadano uprawnienie do ogłaszania wdrożenia każdego z etapów. Ma się to odbywać w dosyć nietypowy, jeśli o szeroko rozumianą legislację chodzi, bo w formie komunikatów publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej. Warto jednak zaznaczyć, że będzie się to musiało odbyć przynajmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. 

 

Co ważne: zapisano oczywiście, iż do czasu takiego wdrożenia poszczególnego etapu wdrażania systemu, uzależnionych od niego (od etapu) przepisów „nie stosuje się”. W tej chwili rozważanie daty, gdy przepisy dotyczące młodych stażem kierowców wejdą w życie jest gdybanie, jednak - na dzisiaj - nic nie wskazuje na to, że nastąpi to w nieodległym okresie. Tym bardziej, że przedstawiciele ministerstwa  cyfryzacji mówili w sejmie o konsultowanym harmonogramie oraz potrzebnym czasie na prace nad systemem. I wspomnieli o kilku latach!

 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ Riko
5

Okres próbny nie, ale jak dziś pisze Rzeczpospolita, kursy mają wejść od 4 czerwca! http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/305219935-Prawo-jazdy-bedzie-drozsze-o-kilkaset-zlotych.html

2018-05-22 14:36

Dodaj własny komentarz

Ocena