Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Podstawione osoby zdawały egzaminy!
pomor.jpg

06-06-2017

Podstawione osoby zdawały egzaminy!

W Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego (PORD) w Gdańsku "wybuchła" kolejna korupcyjna afera. Kolejna, bo ośrodek przed laty był "bohaterem" jednej z największych afer w branży w kraju. Tym razem okazało się, że w Trójmieście przez lata kwitł proceder podstawiania na egzaminy "figuranta", który zdawał egzamin "w imieniu" osób figurujących w dokumentacji. 

 

Zarzuty usłyszało dwóch pracowników trójmiejskiego ośrodka egzaminacyjnego oraz dwóch  instruktorów nauki jazdy. Piątą osobą, która ma w tej sprawie najwięcej za uszami jest mężczyzna, który zdawał egzaminy za innych - oczywiście za opłatą, którą dzielił się z pośredniczącymi instruktorami i przyznajmniej z jednym egzaminatorem. Ten nie zważał na to, że na egzamin stawiał się ktoś inny.

 

Co istotne w sprawie, to dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego poinformował organa śledcze o podejrzeniach swoich pracowników analizujących nagrania z przeprowadzanych egzaminów. Ci wówczas mieli nabrać wątpliwości. W całej tej sprawie na swój sposób zadziwia głupota zdającego i "egzaminującego" go egzaminatora, bowiem proceder miał trwać przynajmniej kilka miesięcy, a podstawiony "aktor" egzamin miał zdawać minimum kilkanaście razy, choć nie brakuje doniesień o nawet czterdziestu takich przypadkach. Obaj sądzili, że nigdy nikomu to się nie wyda podejrzane? Tym bardziej, że zdolny "zdający" zawsze otrzymywał wynik pozytywny i zawsze egzaminowany był - rzecz jasna - przez tego samego egzaminatora.

 

Już kilkanaście osób przyznało się do wynajęcia zdolniejszego od siebie adepta kierownicy i do tego, że wręczali mu - poprzez pośredników - korzyści majątkowe, czyli po prostu łapówki. Kwoty są niebagatelne - od trzech do nawet kilkunastu tysiecy złotych, z czego tylko 500 zł trafiało do osoby podstawionej, a resztą dzielić się mieli pośrednicy z egzaminatorem. Pięciu zatrzymanych mężczyzn usłyszało łącznie aż 45 zarzutów.

 

- Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z Wydziału dw. z Korupcją od kilku miesięcy zajmowali się wyjaśnieniem sprawy załatwiania egzaminów na prawo jazdy w zamian za korzyść majątkową. Z zebranego przez mundurowych materiału wynika, że grupa osób, w skład której wchodzili byli i aktualni instruktorzy nauki jazdy, powołując się na wpływy w ośrodku egzaminacyjnym w zamian za pieniądze, umożliwiała zdanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy przez podstawioną osobę. W przestępczy proceder zaangażowany był także jeden z egzaminatorów, który zamiast kursantów wielokrotnie dopuszczał do egzaminu tego samego mężczyznę, wiedząc, że jego dane nie zgadzały się z danymi osoby, której egzamin dotyczył - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

 

Osoby, które w opisany powyżej sposób uzyskały prawo jazdy, mogą uniknąć odpowiedzialności karnej za swój czyn. Aby moc skorzystać z tzw. „klauzuli niekaralności" wynikającej z art 230a par3 kk - powinny one jak najszybciej skontaktować się z policjantami z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Gdańsku i złożyć zeznania. Dotychczas z tej formy skorzystało kilka osób. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku - informuje policja.

 

Foto: Pomorska Policja

 

 

 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena