krzys2.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Pojeździmy bez dokumentu - WRESZCIE PEWNE!
dowoddd.jpg

02-07-2018

Pojeździmy bez dokumentu - WRESZCIE PEWNE!

Tym razem nie ma odwrotu i wreszcie znamy ostateczny termin wejścia w życie przepisów, które zezwolą na prowadzenie pojazdów bez dokumentów pojazdu - dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia poliscy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). 

 

Pierwotnie możliwość ta miała obowiązywać już w czerwcu, jednak nie był na to w pełni gotowy system CEPIK 20. Chodziło przede wszystkim o możliwość "wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego", czyli sytuacji, gdy zatrzymany pojazd nie spełniał wymogów dopuszczenia do ruchu a jego kierujący nie posiadał przy sobie dowodu rejestracyjnego. A w takich przypadkach niezbędna byłaby możliwość wirtualnego zapisu w systemie o zatrzymaniu dowodu, tak, by hipotetycznie rzecz ujmując informację tę miał funkcjonariusz przeprowadzający kolejną kontrolę. 

 

Skąd wiadomo, że przepisy wejdą ostatecznie w życie? Stosowny w tej sprawie komunikat wydał i opublikował Minister Cyfryzacji. Bez dokumentów pojazdu będzie można jeździć legalnie od 1 października 2018 roku. Wciąż obowiązkowym dokumentem będzie prawo jazdy. Zniknie tym samym sankcja w postaci mandatu karnego za brak dowodu czy polisy - po 50 zł za każdy dokument. Nadal taki sam mandat obowiązywał będzie za jazdę bez dokumentu uprawnień do prowadzenia pojazdu (oczywiście w przypadku, gdy uprawnienia posiadamy, jednak zapomnieliśmy zabrać ze sobą dokument). 

 

Co istotne: dowód rejestracyjny będzie wciąż niezbędny chociażby w trakcie wykonywania badania technicznego (przeglądu) w stacji diagnostycznej. Warto zatem nie traktować go jak kartę pojazdu, co do której bardzo często nie wiemy, gdzie się podziała (a najczęściej jest potrzebna dopiero przy sprzedaży pojazdu) i po kilku latach często jest ogromny problem z jej odnalezieniem. Dokumenty (dowód i polisa) niezbędne będą także przy wyjeździe za granicę. 

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze (3)

Gość
~ Marta
5

pozdrawiam cię

2018-07-02 20:24
Gość
~ Marta
5

pozdrawiam cię

2018-07-02 20:36
Gość
~ Marta
5

pozdrawiam cię

2018-07-02 20:46

Dodaj własny komentarz

Ocena