Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Policja "bierze się" za lewy pas ruchu
lewypas.jpg

28-08-2017

Policja "bierze się" za lewy pas ruchu

Policjanci z całego kraju coraz śmielej wytaczają swoistą krucjatę przeciw kierowcom notorycznie i bezzasadnie nadużywającym jazdy lewym pasem ruchu. Ostatnio takie zmasowane działania przeprowadzili funkcjonariusze ze Szczecina, choć cykliczne podobne akcje coraz częściej przeprowadzane są w całej Polsce.

 

Działania szczecińskich policjantów trwały cztery dni. - Każdy z nas, kto posiada prawo jazdy, na jednej z pierwszych godzin lekcyjnych kursu nauki jazdy uczył się, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Po otrzymaniu uprawnień jednak większość z nas zapomina o tym i śmiało mknie lewym pasem ruchu. Szczecińska drogówka przeprowadza działania „Ruch prawostronny”, których celem jest przede wszystkim edukacja kierowców i eliminowanie złych nawyków - tłumaczą zachodniopomorscy mundurowi.

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie tylko w ciągu pierwszych dwóch dni akcji zatrzymali kilkudziesięciu kierujących, którzy poruszali się lewym pasem ruchu bez merytorycznego uzasadnienia. Większość tłumaczyła się tym, że po to jest ten lewy pas, aby z niego korzystać. Przypomnijmy jednak, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno stwierdza, że lewy pas ruchu służy tak naprawdę tylko do wyprzedania lub oczywiście przygotowania się do innego manewru, jak choćby zmiana kierunku jazdy w przypadku, gdy zmiana pasa na lewy jest niezbędna. Po zakończeniu tego manewru - czy to wyprzedzania, omijania - czy zmiany kierunku jazdy na jezdnię o większej liczbi pasów, należy zjechać na pas prawy i nim kontynuować jazdę.

 

„Wolny” lewy pas ruchu ułatwia również przejazd służbom ratunkowym. Nie zmusza to wtedy kierowcy karetki pogotowia ratunkowego, czy straży pożarnej albo policji do manewrowania między pojazdami, czasami przejazdu tak naprawdę na tzw. „żyletki”, ale pozwala kontynuować jazdę w miarę płynnie, lewym pasem ruchu.

Artykuł 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym stwierdza, że kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie obowiązku „jazdy prawostronnej” grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz 2 punkty karne.

 

Foto: Zachodniopomorska Policja

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena