13718547-1143360242351859-14289621311071.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Szkolił się mimo sądowego zakazu!
bad.jpg

07-09-2017

Szkolił się mimo sądowego zakazu!

W Zielonej Górze policja zatrzymała do kontroli pojazd nauki jazdy. Po weryfikacji kursanta okazało się, że ten miał wydany sądowy zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę bez uprawnień i pod wpływem alkoholu.

 

Jak udało nam się ustalić, kontrolujący mężczyznę policjant sprawdził go w systemie KSIP (Krajowy System Informacji Policji), w którym są zawarte chociażby informacje o osobach poszukiwanych czy skazanych. I to był strzał w przysłowiową dziesiątkę, bo "wyszło", że kursant absolutnie nie powinien siadać za kierownicę. 22-latek (a nie 18-latek, jak podają niektóre media) prowadził wcześniej pojazd mimo, że nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami a ponadto był pod wpływem alkoholu.

 

Udało nam się również potwierdzić, że PKK mężczyzny było "czyste", co oznacza, że nie umieszczono w systemie wzmianki o zastosowanym wobec niego zakazie. Obowiązek informowania wydziałów komunikacji o zakazach prowadzenia pojazdów spoczywa na sądach. Nie ma jednak przepisów, które regulowałyby termin takiego powiadomienia, a te dodatkowo są wysyłane listownie a nie elektronicznie. I co najciekawsze: według naszych informacji nierzadko dzieje się to po kilku miesiącach od wydania zakazu! Oczywiście tego, czy informacja ta nie dotarła do wydziału komunikacji czy też wydział komunikacji ją posiadał, ale jej nie umieścił - nie wiemy. Wykluczyć nie można żadnej z opcji.

 

Jak ustaliliśmy u rzeczniczki policji w Zielonej Górze, ów zakaz został wydany na okres sześciu miesięcy i kończy się w styczniu 2018 roku. Oznacza to (na co również mamy potwierdzenie), że mężczyzna zakaz prowadzenia pojazdów otrzymał już na etapie szkolenia i ubiegając się przed podjęciem kursu o wydanie PKK i oświadczając we wniosku, iż takiego zakazu nie posiada nie możemy mówić o potwierdzeniu nieprawdy czy niedopatrzeniu wydziału komunikacyjnego, który wydałby profil kandydata na kierowcę wbrew zakazowi. O ile ów wiedza o zakazie byłaby w posiadaniu starosty. Zatrzymany kursant był w połowie szkolenia - miał za sobą 15 godzin zajęć praktycznych.

 

Problem jednak jest przez to dużo poważniejszy przede wszystkim dla ośrodków szkolenia kierowców. Bo gdyby się okazało w identycznej sytuacji - czyli kursant otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów w trakcie szkolenia i wzmianka o zakazie zostałaby umieszczona w PKK w trakcie szkolenia - że OSK nie weryfikował na bieżąco "statusu kursanta", to ogromne problemy będzie miał właśnie OSK. Dochodzimy w tym miejscu do sytuacji kuriozalnej, która de facto już dziś NAKAZUJE ośrodkom szkolenia sprawdzanie kursanta przed jego każdą jazdą w formie aktualizacji jego PKK! Bo według obecnych przepisów to właśnie na OSK ciąży ten obowiązek.

 

UWAGA: przeprowadzanie szkoleń praktycznych wobec osób, które posiadają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów stanowi jedną z tych przesłanek, które mogą posłużyć do wydania decyzji o zamknięciu ośrodka szkolenia kierowców przez organ nadzorujący.


Co prawda zakaz wpisany do systemu przez Starostę powinien się pojawić w formie komunikatu, jednak co jakiś czas docierają do nas informacje o "zmianach" w systemie ze wsteczną datą. Dlatego dla pewności do rozpoczęcia funkcjonowania systemu CEPIK 2.0 zachęcamy do archiwizacji pobieranych i aktualizowanych PKK. 

Nasza firma od samego początku wejścia w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami (19 stycznia 2013 roku) w ramach konultacji społecznych alarmowała resort oraz twórców "obowiązkowego" systemu o braku komunikatu w sprawie zakazów prowadzenia pojazdów, które zostaną orzeczone w trakcie szkolenia. Zmiana została wprowadzona dopiero w 2016 roku, jednak w dalszym ciągu jest tak, by informacja się pojawiła w system musi zaingerować starostwo. Niestety do dnia dzisiejszego sądy nie mają narzędzia, aby te informacje wprowadzać do systemu. Sytuacja zmieni się dopiero w systemie CEPIK 2.0. Dlatego prawdopodobne jest, że informacja jest w KSIP (systemie policji) a nie ma jej w PKK, ponieważ nie są one na chwilę obecną ze sobą powiązane, tzn. czerpią dane z innych zasobów.

 

Warto też zauważyć, że kursant, który dopuścił się prowadzenia pojazdu w trakcie szkolenia (czy poza nim - bez znaczenia) według znowelizowanych niedawno przepisów popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu (art. 244 kk).


Sytuacja ta uwidacznia jeszcze jedno bardzo niebezpieczne kuriozum: istnieje możliwość otrzymania prawa jazdy mimo sądowego zakazu pojazdu! Wystarczy, że zakaz zostanie wydany na przykład w trakcie szkolenia, kursant się do tego nie przyzna, ukończy szybko szkolenie i zda egzamin oraz odbierze prawo jazdy. A sąd w międzyczasie nie zdąży powiadomić o tym fakcie właściwego wydziału komunikacji i wzmianka o zakazie nie zostanie umiejscowiona w systemie PKK. Informacji tej wówczas nie będzie miał ani OSK, ani WORD, ani w końcu wydział komunikacji... wydający prawo jazdy. Taka systemowa "dziura". Nie jedyna zresztą...

 

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena