krzys2.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Szwecja: tania pożyczka na prawko
prawojazdywzor.jpg

07-08-2017

Szwecja: tania pożyczka na prawko

Szwedzki rząd planuje wesprzeć wszystkich bezrobotnych, którzy nie posiadają prawa jazdy, niskooprocentowanymi preferencyjnym pożyczkami, których celem będzie sfinansowanie szkolenia. Według projektu każdy bezrobotny, który przez dłuższy czas pozostaje bez pracy a jej uzyskanie może być zależne od posiadania prawa jazdy będzie mógł ubiegać się o pożyczkę.

 

Już wkrótce bezrobotni w Szwecji będą mogli starać się o nisko oprocentowaną pożyczkę na kurs prawa jazdy. Szwedzki resort pracy przesłał projekt rządowi do zaopiniowania. Instytucją, która będzie udzielała pożyczek będzie Centralna Komisja ds. Pomocy Finansowej dla Osób Pobierających Naukę. Pomoc, mimo, że tylko w formie pożyczki, jest niebagatelna bo może wynieść do 25 tysięcy koron, czyli około 11 tysięcy złotych. Jej oprocentowanie, podobnie jak pożyczki dla osób uczących związane chociażby ze studiowaniem, wynieść ma 2,4 proc. Kurs prawa jazdy kategorii B w Szwecji, w przeliczeniu na złotówki, kosztuje około 7 tysięcy.

 

Szwedzki Krajowy Urzą Pracy szacuje, że w cały kraju jest regularnie około 4 tysięcy ofert pracy dla osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B. Jak nietrudno się domyślać, pomysł bardzo podoba się szkołom jazdy. Ich właściciele przekonują, że nawet w zamożnej Szwecji koszt kurs jest barierą często nie do udźwignięcia dla osób bezrobotnych. A taka forma pomocy nie dość, że zaktywizuje rynek pracy, to będzie miała wpływ na biznesy prowadzone przez właścicieli ośrodków szkolenia.

Warto przypomnieć że również w Polsce wspieranie przez rządowe i samorządowe instytucje szkoleń dla osób bezrobotnych jest bardzo popularne. Przede wszystkim w Urzędach Pracy w całej Polsce regularnie są prowadzone nabory na darmowe kursy prawa jazdy dla osób pozostających bez pracy. Oczywiście w większości przypadków na "zawodowe" kategorie prawa jazdy, czy C i D, ale nie brakuje też możliwości uzyskania finansowania na kategorię B prawa jazdy, jeśli tylko daną osobę czy grupę osób posiadanie uprawnień na pojazdy osobowe ma zaktywizować na rynku pracy.

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena