ll.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Tysiące Niemców zdaje "prawko" w...
prawojazdy.jpg

09-04-2018

Tysiące Niemców zdaje "prawko" w Polsce

Spora rzesza Niemców decyduje się na zdawanie egzaminów na prawo jazdy w Polsce. Tylko w szczecińskim WORD w 2016 roku egzamin zdawało 1200 naszych zachodnich sąsiadów, przed rokiem około 1000. A przygranicznych WORD mamy więcej, jak chociażby Gorzów, Zielona Góra czy Jelenia Góra.

 

W tych statystykach jest jednak drugie dno. Ogromną większością niemieckich zdających są osoby, które utraciły za Odrą uprawnienia za jazdę chociażby po alkoholu. W Niemczech, by na skutek takich konsekwencji odzyskać prawo jazdy, trzeba spełnić więcej wymogów, niż w Polsce. Chodzi bowiem o specjalny test z wiedzy psychologiczno-medycznej, który kosztuje aż... 800 euro. A w dodatku egzamin ten jest szalenie trudny, bowiem oblewa go około 90 procent zdających!


W Polsce taka osoba traktowana jest jakby pierwszy raz ubiegała się o prawo jazdy. I tak traktują je właśnie WORDy - jako kandydatów po szkoleniu podstawowym. Nasz system szkoleniowy i egzaminacyjny "nie widzi" historii takiego kandydata. Należy jednak zaznaczyć, że aby Niemiec mógł ubiegać się o polskie prawo jazdy (które później zapewne w świetle prawa wymieni na niemiecki) musi przebywać w Polsce przez minimum 180 dni. Pozostaje tylko ufać, że tak jest w rzeczywistości...

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ gniewkooo
5

słowa rzesza i Niemców w jednym zdaniu XD

2018-04-15 14:07

Dodaj własny komentarz

Ocena