img-20161110-090949.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności UWAGA: Błędy w bazie pytań egzaminacyjnych!
sala.jpg

02-10-2018

UWAGA: Błędy w bazie pytań egzaminacyjnych!

Z początkiem października zmieniły się przepisy w zakresie obowiązku posiadania przy sobie przez kierujących pojazdami dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Obowiązek ten został zniesiony. Szkopuł w tym, że w bazie pytań egzaminacyjnych zawarte są pytania tej materii dotyczące, a baza ta NIE ZOSTAŁA ZAKTUALIZOWANA.

 

Od wielu lat zdający egzamin na prawo jazdy mogą trafić na pytania dotyczące formalnych obowiązków kierującego pojazdami. 

 

- Który z dokumentów masz obowiązek posiadać przy sobie kierując samochodem osobowym zarejestrowanym w Polsce?

 

- Jakie dokumenty masz obowiązek okazać na żądanie policjanta kierując samochodem osobowym z przyczepą lekką?

 

- Który z dokumentów jesteś obowiązany mieć przy sobie, kierując samochodem osobowym z przyczepą?

 

- Jakie dokumenty masz obowiązek posiadać kierując samochodem osobowym?

 

- Który z dokumentów jesteś obowiązany mieć przy sobie, kierując samochodem osobowym z przyczepą lekką?

 

Odpowiedzi na te pytania są różne, jednak intencją pytań było - I WCIĄŻ JEST - wskazanie odpowiedzi dotyczącej właśnie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i/lub potwierdzenia zawarcia polisy OC. I to się nie zmieniło także po zmianie przepisów, bowiem jak wspomniano wyżej, od wczoraj (1 października 2018 roku) takiego OBOWIĄZKU nie ma. A to z kolei oznacza, że dla osób zdających egzamin, jak i dla ośrodków egzaminacyjnych, jest to nie lada problem. 

 

Baza pytań egzaminacyjnych nie została zaktualizowana poprzez zmianę pytań, ich usunięcie lub zmianę treści prawidłowych odpowiedzi. MIMO, że resort infrastruktury MIAŁ NA TO AŻ TRZY MIESIĄCE, bowiem właśnie trzy miesiące temu ogłoszono termin obowiązywania nowych regulacji, znoszących obowiązek posiadania przy sobie tych dwóch dokumentów. 

 

Oznacza to nie mniej, nie więcej, że dziś, jeżeli kandydat na kierowcę w swoim zestawie zadań egzaminacyjnych trafi jedno z powyższych pytań, chcąc odpowiedzieć na nie prawidłowo, musi udzielić... nieprawidłowej odpowiedzi. Nieprawidłowej w świetle obowiązujących od wczoraj przepisów, a prawidłowej według starych przepisów ale wciąż aktualnego - a jednocześnie NIEPRAWIDŁOWEGO - klucza odpowiedzi. 

 

Co jednak w sytuacji, gdy zdający będzie chciał odpowiedzieć zgodnie z najlepszą swoją wiedzą dyktowaną obowiązującymi przepisami? Parę pytań, będzie musiał pozostawić bez odpowiedzi, bo brakuje prawidłowej. Wówczas system nie zaliczy mu odpowiedzi jako prawidłową i nie "przydzieli" za to pytanie punktów, co może przełożyć się na negatywny wynik egzaminu. To bezsprzecznie będzie sytuacja, w której takiej osobie będzie przysługiwało skuteczne odwołanie od wyniku egzaminu, jego unieważnienie i powtórzenie na koszt ośrodka egzaminacyjnego. Niestety cała procedura będzie długotrwała i z praktycznych pobudek najpewnie taki kandydat na kierowcę machnie na to przysłowiową rękę, opłaci nowy egzamin i podejdzie do niego bardzo szybko ponownie. 

 

Ale to nie oznacza, że osoby, instytucje, urzędy nie powinny za zaistniałą sytuację pozostać bez konsekwencji. Jednak pytanie czy ktokolwiek za to w jakikolwiek sposób odpowie należy uznać za retoryczne.

 

PRZYPOMNIJMY: kierowcy nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia poliscy OC, bowiem dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Uprawnione służby podczas kontroli sprawdzą zatem te dane w systemie informatycznym.

 

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się oczywiście również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów, chociażby na skutek stwierdzenia złego stanu technicznego pojazdu czy braku aktualnych badań technicznych. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od przyszłego tygodnia, w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

 

Zwrot dokumentu będzie odbywał się podobną "drogą". Fakt zwrotu dowodu będzie mógł odnotować w systemie zarówno organ (np. starosta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

UWAGA: należy pamiętać, że dowód rejestracyjny i polisę OC (potwierdzenie jej zawarcia) będzie trzeba zabierać ze sobą zawsze, gdy wyjeźdżamy pojazdem poza granicę kraju, obojętnie, czy będzie to kraj Unii Europejskiej, czy spoza wspólnoty. Posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego będzie również niezbędne na stacji diagnostycznej podczas przeprowadzania obowiązkowych badań technicznych pojazdu (przegląd). 

Powrót do listy aktualności

Komentarze (2)

Gość
~ skov
5

skąd informacja o nieaktualnej bazie pytań?

2018-10-02 20:46
Gość
~ MalgosiaPrazmowska
1

Uważam, że należy odpowiadać zgodnie z aktualnymi przepisami i potem ewentualnie reklamować. Bo co będzie jeśli w międzyczasie poprawią odpowiedzi?

2018-10-10 22:18

Dodaj własny komentarz

Ocena