3.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Wkrótce prawko i dowód w telefonie
prawkooo.jpg

07-06-2017

Wkrótce prawko i dowód w telefonie

Ministerstwo Cyfryzacji szykuje rozwiązania umożliwiające "przeniesienie" dokumentu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu do telefonu komórkowego, którym będzie można się posługiwać w trakcie kontroli drogowej. Właśnie trwają prace nad wdrożeniem "mDokumentów" i pierwsze ich testy w kilku miastach. Także dowód osobisty, jako pierwszy, ma przyjąć taką formę a jeszcze jesienią tego roku dwa wspomniane dokumenty dotyczące kierowców.

 

Pilotażowy program, dotyczący dowodów osobistych, ruszył w maju w czterech miastach: Nowym Wiśniczu, Ełku, Koszalinie i Łodzi. Testy rozwiązania potrwają kilka miesięcy - przede wszystkim w aspekcie korzystania z elektronicznych dowodów osobistych w urzędach, jak i w trakcie legitymowania przez uprawnione służby na przysłowiowej ulicy.

 

Resort planuje rozszerzyć usługę także wobec kierowców, którzy wszystkie wymagane dokumenty będą mogli "przenieść" do smartfona: chodzi o prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu jak i potwierdzenie zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

By skorzystać z takiej formy posługiwania się dokumentami, niezbędna będzie rejestracja w odpowiednim systemie wespół z podaniem numeru telefonu. W razie kontroli wystarczy podać na przykład policjantowi imię i nazwisko oraz PESEL. Kontrolujący nas funkcjonariusz skorzysta wówczas ze swojego urządzenia, łącząc się ze specjalną platformą, a ta z kolei na telefon kontrolowanego obywatela prześle kod weryfikujący - identycznie jak w przypadku potwierdzenia przelewu internetowego. Otrzymany kod będzie trzeba podać funkcjonariuszowi. I tyle. Wówczas kontrolujący otrzyma dostęp do naszych dokumentów w formie elektronicznej.

 

W razie awarii telefonu, jego rozładowania bądź braku sieci komórkowej będzie przewidziane rozwiązanie zastępcze i kontrolujący funkcjonariusz będzie miał możliwość weryfikacji danych w inny sposób, zarezerwowany właśnie dla takich sytuacji. mDokumenty to bardzo dobre i ciekawe rozwiązanie, a w aspekcie kierowców sprawi, że do lamusa odejdą mandaty za brak dokumentów w trakcie kontroli. Co zdarza się dosyć często, w szczególności, gdy z pojazdu korzysta jednocześnie kilka osób. Wówczas nietrudno o zawieruszenie się chociażby dowodu rejestracyjnego. Swoją drogą karanie za brak dokumentów już dziś jest dosyć irracjonalne, bowiem nawet w razie ich braku policjant bez problemu ma możliwość sprawdzenia naszych uprawnień czy chociażby posiadanej polisy ubezpieczenia OC. Pod warunkiem, że mamy przy sobie dowód osobisty czy inny dokument potwierdzający tożsamość. Jedyne, czego policjant dziś nie potwierdzi, to ważności badań technicznych pojazdu, ale gdy wreszcie w pełni ruszy system CEPIK 2.0 i to będzie możliwe.

Powrót do listy aktualności

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj własny komentarz

Ocena