3.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Wreszcie pojeździmy BEZ dokumentów!
dr.jpg

09-05-2018

Wreszcie pojeździmy BEZ dokumentów!

Sejm uchwalił właśnie nowelizację przepisów dotyczących posiadania przy sobie przez kierującego pojazdem wymaganych dokumentów. W myśl nowych regulacji będziemy mogli prowadzić pojazdy mechaniczne bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Niestety, póki co, mamy obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. 

 

O tym, że już od dłuższego czasu przepisy w tej materii są nieżyciowe i o tym, że wreszcie najprawdopodobniej wkrótce zostaną zmienione, pisaliśmy już wielokrotnie. Wreszcie zauważyli to również parlamentarzyści, argumentując, że przecież i tak policja weryfikuje otrzymane od kierującego dokumenty. Zatem kompletną bzdurą jest karania za brak dokumentu czy, mówiąc bardziej kolokwialnie, "świstka papieru".

 

Niestety, wciąż obowiązkowe jest posiadanie przy sobie blankietu prawa jazdy, mimo, że wszystko, co związane z posiadanym (bądź nie) uprawnieniami można zweryfikować zdalnie i to się dzieje i tak praktycznie podczas każdej kontroli drogowej. Z drugiej strony przyznać trzeba, że obowiązek posiadania przy sobie "prawka" jest mniej kłopotliwy, niż obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego. Przede wszystkim prawo jazdy jest bardziej poręczne, schowane głęboko w najmniej używanej przegródce portfela. Dowód rejestracyjny już rzadzieś się w nim mieści, a największy kłopot pojawia się wówczas, gdy z jednego pojazdu korzysta kilka osób. Muszą wówczas pamiętać o przekazywaniu sobie dowodu i polisy. Od czerwca ten problem zniknie. 

 

Nowe przepisy zakładają, iż w trakcie kontroli policjant bądź inne służby uprawnione będą "zasysać" dane z dowodu rejestracyjnego i polisy ze specjalnego terminalu, będącego na wyposażeniu radiowozu. Odbywać się to będzie oczywiście z wykorzystaniem Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie lokowane są informacje z dowodu rejestracyjnego, w tym dotyczące przeglądów technicznych; uprawnione służby znajdą tam również wszelkie informacje dotyczące polisy. 

 

Jeśli nowelizacja zostanie zaakceptowana przez senat i podpisana przez prezydenta, to zmiany wejdą w życie 4 czerwca.

Powrót do listy aktualności

Komentarze (1)

Gość
~ Paatia
5

Czyli wystarczy mieć tylko dowód osobisty?

2018-05-14 14:38

Dodaj własny komentarz

Ocena