13718547-1143360242351859-14289621311071.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności Zatrzymano pijanego kursanta
gliwice.jpg

05-11-2018

Zatrzymano pijanego kursanta

Gliwiccy policjanci oraz urzędnicy z wydziału komunikacji kontrolowali samochody służące do nauki jazdy. To cykliczna akcja mająca na celu sprawdzenie, czy podmioty realizujące kursy dla przyszłych kierowców spełniają wszystkie wymagania. Już po dwóch kontrolach „elek” jeden z patroli drogówki musiał wyłączyć się z działań i przejąć zatrzymanego...kursanta. Okazało się, że jest nietrzeźwy.

 

Niezapowiedziane kontrole samochodów służących do nauki jazdy organizowane są w Gliwicach od marca 2016 r. W czasie wczorajszych działań sprawdzano prawidłowość oznaczeń, stan techniczny aut, liczbę przewożonych osób, trzeźwość instruktora i kursanta oraz obowiązkowe dokumenty. Tym razem akcja przyniosła nieoczekiwany rezultat: jeden z kursantów, jeżdżący toyotą pod okiem doświadczonej instruktorki, był pijany.

 

Młody gliwiczanin został zatrzymany i przewieziony do komendy policji. Badania alkomatem wykazały u niego ponad 0,8 promila alkoholu we krwi. Tym samym 24-latek, zanim został kierowcą, zdążył popełnić przestępstwo, za które sąd orzeka utratę prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. Równolegle wyjaśniane jest, dlaczego doświadczona instruktorka dopuściła nieodpowiedzialnego kursanta do kierowania pojazdem.

 

Przypomnijmy, że temat kursantów będących pod wpływem alkoholu wespół z odpowiedzialnością za ten stan nadzorującego go szkoleniowca jest co najmniej dwuznaczny. Pamiętajmy, że nie każda osoba, która nie powinna na skutek "bycia pod wpływem" wsiadać za kierownicę wykazuje zauważalne cechy wskazujące na taki obrót spraw. Dlatego też "wyjaśnianie", czy instruktorka bądź instruktor mogli (bądź nie) nabrać podejrzeń jest zawsze problematyczne. A warto wskazać, że nie ma dziś przepisów zobowiązujących kursanta do poddania się badaniu na zawartość alkoholu ze strony ośrodka szkolenia kierowców. Oczywiście: instruktor może zawsze poprosić o pomoc, gdy uzna, że zachodziło uzasadnione podejrzenie. Ale nie można zapomnieć, że szkoleniowiec może zostać posądzony o... nieuzasanione "sianie zamętu" i, niestety, na siłę można znaleźć ku temu podstawy. 

 

Ewidentnie brakuje zapisów prawnych, które zobowiązywałyby osoby szkolone do poddawania się badaniom ze strony instruktorów nauki jazdy przed rozpoczęciem zajęć praktycznych. 

Powrót do listy aktualności

Komentarze (2)

Gość
~ instruktor
5

Kiedyś pod koniec pakietu 30 godzin kursant mi się dopiero szczerze przyznał, że jeśli pamiętam jego drugą jazdę co mu wtedy tak nie szło i twierdził, że to przez zmęczenie - to tak na prawdę był po ostrej imprezie i nie odparował do końca. Trudno tu mówić o podejrzeniach ze strony instruktora bo jesteśmy przyzwyczajeni, że na tych pierwszych jazdach zanim wyrobią sobie tą technikę jazdy to praktycznie człowiek musi czuwać nad tym co się dzieje z autem jak oni próbują trzymać się pasa ruchu a w większości ich ściąga na krawężniki i dziury. A ile jest osób, które po pełnych 30 godzinach nadal mają problemy z ruszaniem z miejsca czy zmianą biegów itd i weź tu sprawdź czy nie radzi sobie bo itak do tej pory nadal tego nie opanował czy przypadkiem jednak nie jest pod wpływem alkoholu lub innych środków. Czy da radę wyczuć "na węch" od kursanta, który ma problemy z higieną osobistą i na każdych zajęciach musisz mieć okno otwarte po swojej stronie żeby choć trochę wietrzyć auto bo nie zwrócisz mu uwagi żeby się nie obraził na ciebie i zaraz nie zadzwonił z pretensjami do kierownika ośrodka, że więcej z tym chamskim instruktorem nie pojedzie bo mu zwraca uwagę i się czepia a niestety to bardzo częste zjawisko - koledzy z branży doskonale wiedzą o co chodzi i pewnie mieli mnóstwo takich lub jeszcze gorszych przypadków

2018-11-05 20:41
Gość
~ skov
5

Czy trzeba paragraf żeby badać kursantów? Wystarczy regulamin ośrodka, kursant się godzi na badanie alkomatem przed każdą jazdą. Jak ma wątpliwości wycieczka na komendę i profesjonalne badanie . A wtedy jak będzie po % to już inny paragraf :)

2018-11-06 22:22

Dodaj własny komentarz

Ocena