Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Już niedługo mandat za wykroczenie drogowe...

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Już niedługo mandat za wykroczenie drogowe wyniesie 5 tys. zł?!

10.07.2020

mandaty.jpg

Premier chce zaostrzenia systemu kar dla kierowców popełniających wykroczenia drogowe. W tej sprawie jeszcze w kwietniu wysłał stosowne pismo do resortów, aby przygotowano projekty zmian przepisów.

 

Według założeń projektu, którego opracowanie zlecił premier, maksymalna kwota mandatu karnego ma wynieść 5 tys. zł. Surowiej mają zostać karani kierujący za przekroczenia prędkości w obszarze zbudowanym. Nacisk – zdaniem premiera – należy położyć na karanie za wykroczenie popełniane na przejściach dla pieszych bądź skrzyżowaniach. Sankcja ma wynosić przynajmniej 1–1,5 tys. zł.

 

W ramach propozycji zmian znalazło sie również wydłużenie okresu ważności punktów karnych przynajmniej o rok, przy jednoczesnym zwiększeniu ich limitu (dziś wynosi 24 pkt). Zdaniem premiera należy również zlikwidować kursy, dzięki którym można zredukować liczbę punktów karnych, „ze względu na brak pozytywnych doświadczeń w tym zakresie” (o czym też mówiło się od dekady).

 

Zawsze na naszych łamach powtarzamy, że ważniejsze od wysokości kary jest jej nieuchronność tzn. wszyscy na drodze powinniśmy być równi nieważne czy jesteśmy posłem, prokuratorem, czy zwykłym kierującym pojazdu poruszającym się drogą publiczną. Oczywiście nie podważamy zasadności podniesienia wysokości mandatów, które na tle państw sąsiednich są niskie. Każdy z kierujących popełniających wykroczenie powinien mieć świadomość z jakim ryzykiem wiąże się mylenie toru wyścigowego z drogą publiczną.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.