Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Kontrola w OSK - odc. 1

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Kontrola w OSK - odc. 1

23.11.2020

hilfe-png-3.png

Czy urzędnik wykonujący czynności kontrolne ma prawo wymagać udostępnienia faktury rozliczeniowej pomiędzy ośrodkiem szkolenia kierowców a ratownikiem medycznym, który świadczy usługi edukacyjne w zakresie szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy?

 

stanowisko resortu:

Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 5 pkt. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. 2020 r. poz. 1268 z późn. zm.), kontrolę OSK przeprowadza osoba upoważniona przez starostę, która ma prawo żądania od kierownika OSK m.in. udostępniania dokumentów i innych nośników informacji oraz udostępniania wszelkich danych mających związek z przedmiotem kontroli. Powyższy przepis dotyczy udostępniania przede wszystkim takich dokumentów, które potwierdzają zgodność (lub jej brak) przeprowadzanych szkoleń z wymaganiami określonymi w przepisach i chodzi tu głównie o takie dokumenty jak np. karty i książki przeprowadzonych zajęć. Urzędnik co prawda nie ma zakazu wymagania udostępnienia faktury rozliczeniowej pomiędzy OSK a ratownikiem medycznym, jednak z drugiej strony przedsiębiorca może odmówić jej okazania zasłaniając się tzw. tajemnicą przedsiębiorstwa, o której mowa m.in. w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1913). W takim przypadku zanonimizowanie części danych na udostępnianej kontrolującemu fakturze może być optymalnym rozwiązaniem dla urzędnika kontrolującego i podmiotu szkolącego.

 

komentarz:

Odpowiedź resortu, podpisana przez Dyrektora DTD Bogdana Oleksiaka jest satysfakcjonująca, jednak dopisek o anonimizowaniu danych należy poddać pod wątpliwość, bo aby nie udostępnić danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa należałoby usunąć wszelkie informacje handlowe... Dane ratownika medycznego są przecież organowi kontrolnemu dobrze znane. Omawiana próba pozyskania informacji handlowych przez organ kontrolujący może być obierana jako działalność wywiadowni gospodarczej, co znacząco wykracza poza zakres pracy organu administracji państwowej.

 

O cyklu:

Firma SPH Credo jako odpowiedzialna firma, wspiera klientów również w ramach prowadzonej przez nich działalności. Zaniepokojeni zgłoszeniami nadsyłanymi przez klientów, w oparciu o naszą wiedzę dokładamy starań, aby rozwiewać wątpliwości interpretacyjne przepisów, zwiazanych z regulowana działalnością tj. prowadzeniem szkoły nauki jazdy. 

Na szczególną uwagę zasługuje zgodność  postępowania organów sprawujących kontrolę nad działalnością ośrodków szkolenia kierowców z obowiązującymi przepisami w zakresie kontroli.

 

Materiał ukazał się w ramach cyklu SPH Credo w obronie praw OSK.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.