Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Kontrola w OSK - odc. 3

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Kontrola w OSK - odc. 3

25.11.2020

dowod.jpg

Czy urzędnik wykonujący czynności kontrolne ma prawo odebrać poświadczenie o spełnianiu dodatkowych wymagań przez OSK na podstawie nie przeprowadzenia przeglądu technicznego pojazdu, pomimo faktu że w dniach kiedy pojazd nie posiadał ważnych badań technicznych był wyłączony ze szkolenia kandydatów na kierowców?

 

stanowisko resortu:

Na podstawie art. 31 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję o cofnięciu poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców, jeżeli ośrodek szkolenia kierowców przestał spełniać wymagania, dotyczące m. in. posiadania pojazdu szkoleniowego w zakresie prawa jazdy kategorii objętej poświadczeniem.

 

Mając na uwadze powyższe, nieprzeprowadzenie przeglądu technicznego pojazdu, pomimo faktu, że w dniach kiedy pojazd nie posiadał ważnych badań technicznych był wyłączony ze szkolenia kandydatów na kierowców, nie jest wystarczającym powodem do odebrania poświadczenia o spełnianiu dodatkowych wymagań przez OSK. Nieprzeprowadzenie badania technicznego pojazdu w określonym terminie nie oznacza, że przedsiębiorca przestał go posiadać i że badań tych nie jest w stanie zrobić.

 

komentarz:

Odpowiedź resortu, podpisana przez Dyrektora DTD Bogdana Oleksiaka jest satysfakcjonująca. Kuriozalnym wydaje się próba zastraszania przedsiębiorcy przez nadinterpretację pracownika wydziału komunikacji. W naszej opinii takie podejście nosi przesłanki zastraszania przedsiębiorcy podczas prowadzonego postępowania kontrolnego. W tym miejscu należy również podnieść argument odpowiedzialności urzędnika, za podejmowane przez siebie decyzję. O ile postępowanie sądowe jest procesem długotrwałym, to możliwość uzyskania odszkodowania łącznie z utraconymi korzyściami powinna schłodzić głowy nadgorliwych kontrolujących. Nie można zapominać, że urzędnik powinien być po to, aby pomóc przedsiębiorcy... bo z jego podatków żyje.

 

O cyklu:

Firma SPH Credo jako odpowiedzialna firma, wspiera klientów również w ramach prowadzonej przez nich działalności. Zaniepokojeni zgłoszeniami nadsyłanymi przez klientów, w oparciu o naszą wiedzę dokładamy starań, aby rozwiewać wątpliwości interpretacyjne przepisów, związanych z regulowana działalnością tj. prowadzeniem szkoły nauki jazdy. 

Na szczególną uwagę zasługuje zgodność  postępowania organów sprawujących kontrolę nad działalnością ośrodków szkolenia kierowców z obowiązującymi przepisami w zakresie kontroli.

Materiał ukazał się w ramach cyklu SPH Credo w obronie praw OSK.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.