Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Kontrola w OSK - odc. 4

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Kontrola w OSK - odc. 4

27.11.2020

2020-11-25-15h51-41.png

Czy urzędnik wykonujący czynności kontrolne ma prawo wymagać od OSK przeprowadzenia zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej bezpośrednio po zakończeniu zajęć teoretycznych przeprowadzonych metodą elearningu i przed rozpoczęciem zajęć praktycznych?

 

stanowisko resortu:

Na podstawie § 9 ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i

wykładowców (Dz. U. z 2018 r. poz. 1885), zajęcia w zakresie części praktycznej szkolenia rozpoczyna się po przeprowadzeniu zajęć w zakresie części teoretycznej szkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, c

lub d - o ile część teoretyczna szkolenia jest wymagana.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, urzędnik wykonujący czynności kontrolne nie ma podstaw wymagać od OSK przeprowadzenia zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej bezpośrednio po zakończeniu zajęć

teoretycznych przeprowadzonych jakąkolwiek metodą i przed rozpoczęciem zajęć praktycznych.

 

komentarz:

Odpowiedź resortu, podpisana przez Dyrektora DTD Bogdana Oleksiaka jest satysfakcjonująca. Z niepokojem obserwowaliśmy wpływające do nas zgłoszenia o nakładaniu obowiązku na OSK, aby przeprowadzali zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej przed rozpoczęciem zajęć praktycznych. Nie dość, że obowiązek taki nie wynika z przepisów dotyczących działalności regulowanej, to jeszcze w dobie pandemii i zmniejszonej liczbie kursantów narażałby OSK na dodatkowe koszty, związane z organizacją większej liczby szkoleń. Zajęcia z pierwszej pomocy wchodzą w skład określonego rozporządzeniem wymiaru godzinowego szkolenia, jednak czas ich wykonania zależy od OSK, które ma prawo prowadzenia szkolenia zgodnie z własnym autorskim programem.

 

O cyklu:

Firma SPH Credo jako odpowiedzialna firma, wspiera klientów również w ramach prowadzonej przez nich działalności. Zaniepokojeni zgłoszeniami nadsyłanymi przez klientów, w oparciu o naszą wiedzę dokładamy starań, aby rozwiewać wątpliwości interpretacyjne przepisów, związanych z regulowana działalnością tj. prowadzeniem szkoły nauki jazdy. 

Na szczególną uwagę zasługuje zgodność  postępowania organów sprawujących kontrolę nad działalnością ośrodków szkolenia kierowców z obowiązującymi przepisami w zakresie kontroli.

Materiał ukazał się w ramach cyklu SPH Credo w obronie praw OSK.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.