Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Kontrola w OSK - odc. 9. Umowy z instruktorami

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Kontrola w OSK - odc. 9. Umowy z instruktorami

27.01.2021

businessman-examining-papers-table.jpg

Czy podczas kontroli osoby kontrolujące mogą żądać do wglądu umów zlecenie lub o pracę pomiędzy osk  a instruktorami? Jeśli tak, to czy w tym zakresie podmiot kontrolowany ma prawo okazać kopię z usuniętymi/zakrytymi warunkami handlowymi współpracy?

 

stanowisko resortu:

Zgodnie z art. 44 ust. 5 pkt. 1 ustawy o kierujących pojazdami, kontrolę OSK przeprowadza osoba upoważniona przez starostę, która ma prawo żądania od kierownika OSK m.in. udostępniania dokumentów i innych nośników informacji oraz udostępniania wszelkich danych mających związek z przedmiotem kontroli.

 

Mając na uwadze powyższe, urzędnik nie ma zakazu wymagania udostępnienia umów zawartych pomiędzy instruktorami a podmiotem ich zatrudniającym, jednak z drugiej strony przedsiębiorca może odmówić ich okazania zasłaniając się tzw. tajemnicą przedsiębiorstwa, o której mowa m.in. w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1913). W takim przypadku zanonimizowanie części danych na udostępnianej kontrolującemu umowie będzie optymalnym rozwiązaniem dla urzędnika kontrolującego i podmiotu szkolącego.

 

komentarz:

Odpowiedź resortu, podpisana przez Dyrektora DTD Bogdana Oleksiaka jest satysfakcjonująca. Stanowisko resortu potwierdza od lat obowiązujące przepisy chroniące tajemnicę przedsiębiorcy, skutecznie ograniczając możliwości administracyjnej wywiadowni gospodarczej. Dlatego zasadnym jest przygotowanie dla urzędnika szablonu nie zawierającego danych osobowych i... handlowych.

 

Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że każda odpowiedź Dyrektora wzbogacona jest notą:

Odpowiedzi na pytania mają charakter wyłącznie poglądowy. Informacje zawarte w odpowiedziach w szczególności nie powinny być traktowane jako porada prawna.

 

Co można mniej więcej rozumieć w ten sposób:

Organ redagujący treść przepisów przed wejściem ich w życie, wyjaśnia jak należy rozumieć opublikowane treści, jednak jednocześnie wypiera się tego, co miał na myśli oraz odpowiedzialności za te słowa. Oczywiście mamy władzę sądowniczą, która stoi na straży przestrzegania prawa, którego nie tworzy. Mniej więcej to wygląda tak, jak maturalna interpretacja wiersza dokonana przez poetę, który jest jego autorem. Niestety autor nie zalicza egzaminu, bo jego interpretacja, była niezgodna z kluczem odpowiedzi. 

 

O cyklu:

Firma SPH Credo jako odpowiedzialna firma, wspiera klientów również w ramach prowadzonej przez nich działalności. Zaniepokojeni zgłoszeniami nadsyłanymi przez klientów, w oparciu o naszą wiedzę dokładamy starań, aby rozwiewać wątpliwości interpretacyjne przepisów, związanych z regulowana działalnością tj. prowadzeniem szkoły nauki jazdy. 

Na szczególną uwagę zasługuje zgodność  postępowania organów sprawujących kontrolę nad działalnością ośrodków szkolenia kierowców z obowiązującymi przepisami w zakresie kontroli.

Materiał ukazał się w ramach cyklu SPH Credo w obronie praw OSK.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.