Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Odstęp na autostradzie i drodze ekspresowej?!

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Odstęp na autostradzie i drodze ekspresowej?!

04.02.2021

zmiany-pord3.png

Od czerwca 2021 kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.


Zamiar słuszny, bo jazda na zderzak jest nie tylko niebezpieczna, ale rownież denerwująca dla innych uczestników ruchu. "Miszczowie" kierownicy nie zdają sobie sprawy, że życie znacząco różni się od Forza Horizon 7 czy filmu Szybcy i Wściekli. W realu w ciągu niespełna 1 sekundy można stracić życie lub znacząco je skomplikować. Dodatkowo jest duża szansa, że zaszkodzą nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu.
Należy jednak postawić pytanie, jak będzie weryfikowane utrzymanie właściwego odstępu oraz czy kierujący będą z łatwością potrafili obliczyć i... oszacować ile to jest np. 70 m w dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze.


Czy zmiana przepisów będzie miała wpływ kierujących?! Nasze obawy budzi potencjalne tłumaczenie w stylu "przygotowywałem się lub rozpocząłem manewr wyprzedzania". Po raz kolejny docieramy do wniosku, że bardziej efektywna byłaby edukacja i pobudzenie świadomości niż pseudo zakazy, których nie będzie wiadomo jak egzekwować.


Co prawda na dzień dzisiejszy nowelizacja ustawy nie zakończyła ścieżki legislacyjnej (uchwalona przez Sejm, oczekuje na obrady Senatu, a następnie jeśli przejdzie przez Senat bez zmian, trafi do podpisu Prezydenta RP), to jednak umieszczona w ustawie data obowiązywania od dnia 1 czerwca 2021 wskazuje, że w tym terminie wejdzie w życie.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.