Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Pieszy na przejściu zawsze będzie miał...

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Pieszy na przejściu zawsze będzie miał pierwszeństwo?!

31.01.2021

zmiany-pord.png

Od czerwca 2021 pieszy wchodzący i przechodzący przez przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo. Wyjątek stanowi wchodzenie na przejście z torowiskiem, przed nadjeżdżający tramwaj. W tym wypadku tramwaj będzie miał pierwszeństwo.

 

Ważne! Wchodząc "na" lub przechodząc "przez" przejście dla pieszych w dalszym ciągu będzie obowiązek zachowania szczególnej ostrożności tj. zwiększenia uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie!

 

Jak należy czytać tę zmianę? Czy będzie ona stanowić legitymizację wtargnięć na przejście? Jedno jest pewne, kierujący będą bardziej uważni, aby odczytać intencję pieszego tzn. czy stoi przy przejściu, czy zamierza jednak na nie wejść. Piesi z kolei, jeśli przekaz medialny w dalszym ciągu będzie sugerował, że "zawsze" mają pierwszeństwo, staną się mniej uważni, co może doprowadzić do pogorszenia statystyk wypadków z udziałem pieszych.

 

Stare powiedzenie głosi: "Cmentarze pełne sa osób, które miały pierwszeństwo.."


Pamiętajcie! Żaden przepis nie zastąpi rozsądku, ostrożności, koncentracji i przewidywania!

 

Co prawda na dzień dzisiejszy nowelizacja ustawy nie zakończyła ścieżki legislacyjnej (uchwalona przez Sejm, oczekuje na obrady Senatu, a następnie jeśli przejdzie przez Senat bez zmian, trafi do podpisu Prezydenta RP), to jednak umieszczona w ustawie data obowiązywania od dnia 1 czerwca 2021 wskazuje, że w tym terminie wejdzie w życie.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.