Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Prawo jazdy kategorii B, nie dla 17 latków

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Prawo jazdy kategorii B, nie dla 17 latków

15.02.2021

prawko17lat.jpg

Ministerstwo Infrastruktury nie będzie obniżać wieku koniecznego do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Zdaniem resortu obecnie funkcjonujące prawo jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Według ministerstwa w UE, funkcjonują zapisy prawne, w których ustalona została dolna granica wieku do uzyskania prawa jazdy na 18 lat.


Interpelację w sprawie obniżenia wieku potrzebnego do uzyskania prawa jazdy złożył poseł Andrzej Kosztowniak. Zapytał resort infrastruktury, czy rozważa umożliwienie podejścia do egzaminu na prawo jazdy kat. B osobom, które ukończyły 17. rok życia.


Poseł powołał się, na rozwiązania funkcjonujące w części europejskich państw, np. w Holandii czy Francji. Tam osoby, które w wieku 17 lat zdadzą egzamin na prawo jazdy dostają je, chociaż muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, m.in. zakazem prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych, ograniczeniem kierowania pojazdem tylko na terenie danego kraju, czy jazdą z osobami starszymi o określonym stażu.


W opinii posła taka zmiana będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Poseł uważa, że młodzi kierowcy, którzy swoje doświadczenie będą zdobywać np. pod okiem dorosłych, będą bardziej odpowiedzialnymi i rozważnymi kierującymi.


Zgodnie z opinią składającego interpelację, obecnie młodzież szybciej dorasta, szybciej chce realizować swoje potrzeby. Wiąże się to z potrzebą swobodnego przemieszczania się. To w opinii posła jest argument, aby obniżyć wiek niezbędny do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami.
Ministerstwo Infrastruktury jest przeciwne takim zmianom. Zdaniem resortu obecnie obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.


Polskie przepisy są oparte na dyrektywie 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy, w której dolna granica wieku do uzyskania uprawnień jest określona na 18 lat. Co prawda dyrektywa daje możliwość obniżenia wieku do 17 lat, jednak takie prawo jazdy prawdopodobnie nie będzie uznawane w innych państwach członkowskich. Na takie rozwiązanie zdecydowały sie tylko 4 kraje spośród 27 członków UE.


Jak zauważył w odpowiedzi Rafał Weber - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, że młodzi ludzie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym, kierując pojazdami określonymi w kategoriach AM i B1 tj. motorowerami i czterokołowcami lekkimi (już w wieku 14 lat) oraz od 16 roku życia wszystkimi czterokołowcami, których masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób 400 kg.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.