Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta
Strona główna Aktualności

Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla...

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych?!

01.02.2021

zmiany-pord2.png

Od czerwca 2021 zabronione będzie korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

 

Zamiar słuszny, bo nonszalancja pieszych potrafi przyprawić o koszmary. Ludzie wyrwani ze świata rzeczywistego do tego pięknego i wirtualnego, stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Jeżeli chodzi o wykonanie to podobnie jak z omawianą wczoraj zmianą, nic nie zastąpi rozsądku, ostrożności, koncentracji i przewidywania!
 
Niestety w ciągle zmienianym systemie edukacji brakuje zapisów dotyczących nauki oceny ryzyka w ruchu drogowym. Uczestnikiem ruchu drogowego stajemy się praktycznie od dnia kiedy samodzielnie zaczniemy się poruszać. Tymczasem edukacja szkolna o ruchu drogowym wspomina w czasie nabywania uprawnień do kierowania rowerem, potem długo nic... i prawo jazdy. Kiedy już zdobędziemy uprawnienia to zapominamy, że ta odpowiedzialna "praca" również powinna podlegać doskonaleniu. Oczywiście nie chodzi o szkolenie redukujące punkty karne. ;)
 
Można przywołać akcje BRD i projekty społeczne. Tak, są super i należy je organizować, jednak nic nie zastąpi procesu, bo na tym polega nauka. Jeden super wykład z autorytetem nie zmieni nawyków. Pogadali, pogadali, a teraz do rzeczywistości. To co tam na facebooku?!
 
Tymczasem, kto będzie weryfikował czy korzystanie z telefonu nie prowadziło do ograniczenia obserwacji sytuacji na jezdni? Każdy zapytany obywatel przechodzący przez jezdnię z telefonem w dłoni odpowie, że obserwował otoczenie. Jeśli jednak zapytacie jakiego koloru kurtkę miał minięty właśnie przechodzień, to zrobi wielkie oczy i rozpocznie próbę "ustrzelenia" właściwej odpowiedzi.
 
Kontynuując wątek przekazu medialnego sugerującego, że od czerwca piesi "zawsze" mają pierwszeństwo, odkrywamy kolejną zmianę, która może doprowadzić do pogorszenia statystyk wypadków z udziałem pieszych.
 
Co prawda na dzień dzisiejszy nowelizacja ustawy nie zakończyła ścieżki legislacyjnej (uchwalona przez Sejm, oczekuje na obrady Senatu, a następnie jeśli przejdzie przez Senat bez zmian, trafi do podpisu Prezydenta RP), to jednak umieszczona w ustawie data obowiązywania od dnia 1 czerwca 2021 wskazuje, że w tym terminie wejdzie w życie.


Powrót

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.