img-20161110-090949.jpg
Masz pytanie? Potrzebujesz porady w sprawie prawka?
Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania Poradź się eksperta

Aktualności - archiwum

Aktualne wiadomości dla osób na kursie nauki jazdy i szukających informacji o prawie jazdy. Szukasz nowości lub wiedzy w zakresie kursu nauki jazdy i prowadzenia pojazdu. Portalnaukijazdy.pl - najciekawsze miejsce w sieci o prawku.

26-09-2016

Kontrolowali "elki"

W miniony piątek (23.9) w Inowrocławiu policja wraz z urzędnikami wydziału komunikacji nadzorującymi ośrodki szkolenia kierowców przeprowadzała w ruchu drogowym kontrole pojazdów nauki jazdy w trakcie szkolenia.

 

Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdu, jego dokumentację, trzeźwość kierujących i instruktorów oraz dokumenty osób. Z kolei inspektorzy urzędu kontrolowali dokumentację szkolenia. Co ciekawe i oczywiście budujące: w żadnym z kontrolowanych przypadków nie stwierdzono żadnych uchybień.

23-09-2016

15 Komentarze

Egzaminatorzy zarobią więcej?

Do resortu transportu wpłynął postulat środowiska egzaminatorów prawa jazdy związany z podwyżkami wynagrodzeń oraz... skróceniem ich czasu pracy. Egzaminatorzy chcą ograniczenia liczby przeprowadzonych egzaminatorów do maksymalnie 8 dziennie (na jednego egzaminatora). Za postulatem stoi Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów (KSE).

 

Co ciekawe, Ministerstwo Transportu i Budownictwa nie powiedziało z zasady "nie" i rozpoczęło analizę zmiany przepisów. Pisaliśmy już o powołaniu zespołu doradczego, w którym są zarówno przedstawiciele egzaminatorów, jak środowiska szkoleniowego. I to właśnie ci ostatni mają największe nadzieje związane z zespołem, jednak czy nie po raz pierwszy obejdą się przysłowiowym smakiem a korzystne zmiany znowu ich ominą, a "dotkną" innej grupy tworzącej szeroko rozumiane środowisko branżowe?

 

Jeśli postulaty egzaminatorów (które nie są rzecz jasna popierane przez dyrektorów WORD) przyczynią się do zwiększenia opłaty egzaminacyjnej oraz czasu oczekiwania na egzamin. W sposób oczywisty wzrosną koszty funkcjonowania ośrodków egzaminacyjnych - przede wszystkim na skutek zwiększenia kosztów pracy. A WORD już dziś mają problemy ze spinaniem budżetu. By koszty zniwelować, WORDy będą musiały okroić zatrudnienie egzaminatorów, co przełoży się na kolejki. By kolejek nie było, to przy ograniczeniach czasu pracy należałoby zwiększyć zatrudnienie, co jest najmniej prawdopodobne.

 

Ile zarabia egzaminator?

 

Zarobki egzaminatorów reguluje rozporządzenie z 11 października 2007 roku (obowiązujące od początku 2008 roku). Określa ono "widełki" zarobków, jakimi może się posiłkować dyrektor WORD (to on decyduje o ostatecznej wysokości wynagrodzenia) oraz szereg dodatków przysługujących egzaminatorowi. Szereguje także egzaminatorów w czterech grupach i każdej z nich przysługuje przedział płacy podstawowej (zasadniczej). Najmniej egzaminator może zarobić podstawowo 2500 zł, maksymalnie - 5000 zł. Do pensji trzeba jednak doliczyć dodatki, a wśród nich odnaleźć można zadaniony, funkcyjny czy specjalny.

 

Istnieją cztery kategorie egzaminatorów: I, II, III i IV stopnia. Najniżej w "hierarchi" jest egzaminator IV stopnia. Osoba taka ma uprawnienia do egzaminowania w zakresie jednej kategorii prawa jazdy. Każda dodatkowa kategoria to wyżej zaszeregowany egzaminator i ten z uprawnieniami dla czterech kategorii prawa jazdy jest egzaminatorem I stopnia.

 


Jak pokazują powyższe "widełki" i tabela dodatków, egzaminator I stopnia może zarabiać nawet 8 tysięcy złotych. Acz może być przypadek, że egzaminator I stopnia, posiadający uprawnienia dla wszystkich kategorii prawa jazdy zatrudniony będzie tylko do egzaminowania dla jednej kategorii prawa jazdy, toteż pensja podstawowa będzie ustalana z najwyższego zakresu (4-5 tys. złotych) a dodatek miesięczny z najniższego zakresu (1-1,5 tys zł).

 

To jednak nie koniec dodatków. Egzaminatorowi będzie przysługiwał dodatek specjalny w przypadku, gdy będzie mu przydzielone zadanie egzaminowania w kategorii prawa jazdy, która nie została zawarta w umowie o pracę. I za każdą dodatkową kategorię nieobjętą umową o prace z danym egzaminatorem, będzie mu przysługiwało 500 zł dodatku specjalnego. Zaznaczyć należy, że dodatek specjalny nie łączy się z dodatkiem zadaniowym. Ponadto, jeśli egzaminator posiada uprawnienia do egzaminowania dla kategorii B+E, C+E i D+E, przysługuje mu comiesięczny dodatek 100 zł za każdą z tych kategorii (maksymalnie 300 zł). Egzaminator nadzorujący z kolei może liczyć na dodatek rzędu 1,2-1,5 tys. zł.

 

Egzaminatorowi przysługuje także nagroda jubileuszowa w wysokości:

 

 • 1)po 10 latach pracy - 50 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy;
 • 2)po 15 latach pracy - 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy;
 • 3)po 20 latach pracy - 85 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy;
 • 4)po 25 latach pracy - 100 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy;
 • 5)po 30 latach pracy - 150 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy, oraz po każdych następnych 5 latach pracy - 150 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy.
Czyli maksymalny zarobek egzaminatora I stopnia, zatrudnionego do egzaminowania na wszystkie kategorie prawa jazdy (w tym B+E, C+E, D+E) może wynieść maksymalnie 8300 zł (minimalnie 6800 zł). W przypadku egzaminatora pełniącego funkcję egzaminatora nadzorującego (i jednocześnie egzaminującego na wszystkie kategorie) jego wynagrodzenie wyniesie maksymalnie 9800 zł (minimalnie 8000 zł).
 
Należy jednak zaznaczyć, że w Polsce większość egzaminatorów pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wówczas przysługują im składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy wynikającego z umowy o pracę.
 
Reasumując:
 • Najniższa pensja egzaminatora (egzaminator IV stopnia) wynosi 3500 zł;
 • Najwyższa pensja egzaminatora (egzaminator I stopnia egzaminujący na wszystkie kategorie) wynosi 8300 zł
 • Najwyższa pensja egzamnatora funkcyjnego (egzaminator I stopnia egzaminujący na wszystkie kategorie) wynosi 9800 zł

Stawki te obowiązują w przypadku pracy na cały etat!

 

Stawki te nie były zmieniane od 8 lat. Kwestią pod rozwagę pozostaje to, czy podwyżki się należą, czy nie. Jednak łączenie wyższych zarobków z ograniczaniem czasu pracy jest dosyć niezrozumiałe. Wszak może dochodzić do przypadków, że egzaminator trafi na osiem osób, których "obleje" w godzinę (oczywiście dlatego, że wszyscy polegną na placu manewrowym na skutek braku wystarczających umiejętności - absolutnie nie sugerujemy złej woli egzaminatora). Wówczas zakończy swój dzień pracy po godzinie?
 
Dziś egzaminator spędza w pracy określoną liczbę godzin, wynikającą z wymiaru czasu pracy zgodnie z umową o pracę. Egzaminuje tak długo w danym dniu, aż mu minie czas pracy lub wyczerpią się kandydaci na kierowców.
 
ls

 

21-09-2016

Zginął właściciel OSK

W niedziele, 18 września, doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w wyniku którego zginął Zbigniew P., 61.letni właściciel jednego z suwalskich ośrodków szkolenia kierowców.

 

Do tragedii doszło w niedziele około godziny 17 w miejscowości Cimochy na trasie Raczki-Olecko. Wyjaśnieniem przyczyn zdarzenia zajmuje się policja z Olecka pod nadzorem prokuratora. Samochód, kierowany przez właściciela niedawno zamkniętej szkoły jazdy, z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w przydrożne drzewo. Nie stwierdzono żadnych śladów hamowania. Ratownicy przy pomocy narzędzi hydraulicznych uwolnili poszkodowanego z pojazdu i natychmiast przystąpiono do jego reanimacji, jednak ta okazała się bezskuteczna.

 

Jak podaje Kurier Poranny, śledczy nie wykluczają samobójstwa i ma to być jedna z badanych hipotez, jako przyczyna wypadku. Z kolei portal suwalki24.pl wskazuje, że mężczyzna miał mieć problemy finansowe. "Jego szkoła jazdy była zamknięta. Kursanci nie tylko nie mogli odzyskać wpłaconych pieniędzy, ale też mieli problem z odebraniem Profilu Kandydata Kierowcy, bez którego nie można kontynuować nauki w innej szkole nauki jazdy. Urząd Miejski wszczął w ubiegłym tygodniu procedurę administracyjną w tej sprawie" - czytamy na łamach portalu.

 

- Udało się nam osiągnąć porozumienie. Pan P. ustnie zobowiązał się do naprawy sytuacji, ale ten tragiczny wypadek bardzo skomplikował sprawę. Sprawę analizuje teraz wydział komunikacji – powiedział, cytowany przez suwalki24.pl Kamil Sznel z suwalskiego ratusza.

 

Badający przyczyny wypadku oczywiście nie wykluczają zasłabnięcia kierującego tuż przed zderzeniem z drzewem. Wątpliwości powinna rozwiać sekcja zwłok mężczyzny. Bowiem czy sugestie regionalnych mediów powiązywane z tragicznym w skutkach zdarzeniem to nie za mało, by wysnuwać tak daleko idące wnioski?

 

Foto: PSP Olecko

21-09-2016

Włocławek: Dzień otwarty WORD

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego we Włocławku zaprasza na dzień otwarty. Odbędzie się on w sobotę, pierwszego października, w godzinach od 9 do 14. Dyrekcja WORD zaprasza wszystkich zainteresowanych egzaminami na prawo jazdy i funkcjonowaniem ośrodka. Swoich umiejętności będą mogli spróbować zarówno kandydaci na kierowców, jak i osoby już posiadające uprawnienia.

 

W dniu otwartym WORD umożliwi sprawdzenie się w egzaminie próbnym, co może być nieocenione dla osób wkrótce przystępujących do egzaminu. Ci będą mogli za darmo "wybadać" pojazd egzaminacyjny i plac manewrowy ośrodka. Będzie także możliwość udziału w próbnym egzaminie teoretycznym.

 

Atrakcji będzie jednak więcej, jak choćby możliwość skorzystania z symulatora jazdy.

 

Dzień otwarty organizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego jest coraz popularniejszym wydarzeniem. W ostatnim czasie podobną imprezę zorganizowano w Elblągu.

19-09-2016

Pierwsze spotkanie "spec-zespołu"

Dziś (19.9) swoje prace rozpoczyna specjalny zespół doraczy ds. szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (oraz przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy). Ciało doradcze zostało powołane na skutek zarządzenia ministra infrastruktury i budownictwa.

 

W zespole znaleźli się przedstawiciele środowiska zarówno szkoleniowego, jak i egzaminacyjnego. Stronę szkoleniową reprezentują: Krzysztof Bandos, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców (PFSSK), Krzysztof Szymański, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców (PIGOSK) oraz Roman Stencel, prezes Ogólnopolskiego Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia (OIGOSK).

 

Ze strony środowiska egzaminacyjnego w zespole znaleźli się: Dariusz Chyćko i Krzysztof Tomczak, prezes i wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów Kandydatów na Kierowców i Kierowców oraz Henryk Radomski, członek stowarzyszenia.

 

To oczywiście nie jest cały skład zespołu, bowiem jego gremium jest dosyć szerokie. W zespole znaleźć się powinni również przedstawiciele resortu, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego, a ma nim być kierujący właściwą do spraw transportu drogowego komórką organizacyjną urzędu obsługującego ministra. Jego zastępcą - w myśl ministerialnego zarządzenia - ma być także przedstawiciel ministra, podobnie jak sekretarz. Członkami zespołu, poza przedstawicielami środowisk egzaminacyjnych i szkoleniowych (w każdym przypadku po trzy osoby) znajdują się również osoby reprezentujące "środowisko związane z ruchem drogowym" (także trzy osoby).

 

Zadaniem zespołu ma być m.in. analiza przepisów ustawy o kierujących pojazdami w zakresie szkolenia i egzaminowania, w tym opracowywanie propozycji zmian do w/w ustawy czy rozporządzeń (aktów wykonawczych). Zespół ma się pochylić również nad szukaniem rozwiązań, których rolą jest podniesienie jakości szkolenia kandydatów na kierowców jak i przeprowadzania egzaminów państwowych. Do zadań zespołu należy również. systematyczna ocena skuteczności obowiązujących przepisów prawnych w obszarze szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy i w razie potrzeby opracowywanie propozycji zmian do tych przepisów czy opracowywanie lub opiniowanie propozycji zmian do przepisów międzynarodowych dotyczących szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy.

19-09-2016

Zbigniew Hyży instruktorem roku!
W dniach 16-17 września w  Warszawie odbył się XVII Finał Konkursu Instruktor Roku. Organizatorem wydarzenia było warszawskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów wraz z Polską Federacją Stowarzyszeń Szkół Kierowców. 
 
Impreza rozpoczęła się w piątek, 16 września, gdy zrealizowano etap teoretyczny Finału. Uczestnicy, których w tym roku było trzydzieścioro (w tym cztery kobiety), rozwiązywali test z wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego. Pytania nie należały do najłatwiejszych, bowiem najlepszy wynik to 21 punktów na 25 możliwych do zdobycia. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zdobył Tomasz Tymiński ze Skierniewic.
 


 

 
W sobotę odbyły się konkurencje sprawnościowe i te dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym przypadku ocenie komisji, która składała się z ratowników medycznych, podlegała ocena czynności wykonywanych przez uczestnika w trakcie wypadku drogowego: wówrócenie się motocykla, a co za tym idzie - ratujący życie mieli do czynienia z poszkodowanym "urazowym".
 


 
Konkurencja ta w dużym stopniu odzwierciedlało sytuację bardzo poważną, tym bardziej, że w czasie wykonania zadania inicjowano pożar motocykla i konieczna była ewakuacja poszkodowanego. 
 
Drugiego dnia zawodów górę wzięły umiejętności prowadzenia pojazdu w niespotykanych na co dzień okolicznościach. Znane już zawodnikom konkurencje - jak chociażby "stabilność stewarda" czy "próba sir Lancelota" - wzbudziły sporo emocji. Niestety, tę drugą konkurencję należało zamienić na slalom przodem i tyłem między pachołkami, dosyć ciasno poustawianymi. Zdarzało się, że pachołki "lądowały" pod pojazdem uczestnika i klinowały się tak niefortunnie, że był problem z ich wydobyciem. Konkurencję "próba sir Lancelota" trzeba było odwołać, bo mimo że dzień był ciepły i słoneczny, to niestety dosyć wietrzny, przez co w pewnym momencie konkurencja była nie do wykonania.
 
 

 
Zadanie"stabilność stewarda" polega na przejeździe pomiędzy pachołkami z piłeczką tenisową umieszczoną na talerzu przymocowanym do pokrywy silnika pojazdu - jadąc zarówno do przodu, jak i do tyłu! "Próba sir Lancelota" polegała na przejeździe samochodem z lancą zamontowaną po prawej stronie auta i zbieraniu kółek zawieszonych na statywach według określonego schematu (toru jazdy). Zanim próbę odwołano, zadanie wykonała część zawodników. Wyniki jednak unieważniono i osoby - wraz z pozostałymi uczestnikami - podeszły do zadania dodatkowego.
 
 
Tradycyjnie też nie zabrakło slalomu - również do przodu i do tyłu - pojazdem wyposażonym w troleje. To skutecznie utrudniało manewrowanie pojazdem czy wręcz utrzymanie go w pożądanym położeniu, a w konkurencji liczył się czas. 
 
Czas wykonania zadania liczony był od momentu włączenia przez zawodnika stopera, znajdującego się w pewnej odległości od pojazdu. Do zadań uczestnika należało także zatrzymanie czasu po wykonaniu zadania (powrocie na stanowisko początkowe).

 

 

 

 
Celem organizowanego od kilkunastu lat konkursu jest integracja środowiska szkoleniowego, instruktorów i wykładowców, ale także działaczy zajmujących się problematyką związaną ze szkoleniem kandydatów na kierowców w Polsce. Konkurs ma również na celu podniesienie poziomu szkolenia przyszłych uczestników ruchu drogowego oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach w całym kraju. W tym roku honorowy patronat nad Konkursem objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Marek Borowski, senator RP i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
 


 
Zwycięzcą tegorocznego Finału został Zbigniew Hyży z Bełchatowa, który na podium w klasyfikacji generalnej triumfował już... 13 lat temu, w roku 2003! Drugie miejsce zajął Mariusz Pierzynka z Wałbrzycha, kilkukrotny już zwycięzca finałów konkursu. Miejsce trzecie zdobył Karol Waluśkiewicz z Krakowa.
 

 
Klasyfikacja generalna:
 
 • Miejsce I - Zbigniew Hyży, 216 punktów,
 • Miejsce II - Mariusz Pierzynka, 208 punktów,
 • Miejsce III - Karol Waluśkiewicz, 206 punktów.
 
 
Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła Anna Kowalska-Kliś z Katowic. Miejsce drugie przypadło Edycie Jasińskiej-Beń z Warszawy a miejsce trzecie - Katarzynie Miliszewskiej z Olsztyna.
 
Najlepszy wśród seniorów okazał się Ireneusz Tausz z Piły, z kolei wśród najmłodszych uczestników imprezy pierwsze miejsce zdobył Artur Konieczny ze Szczecina.

Klasyfikacja w poszczególnych konkurencjach (najlepsze wyniki):
 • Test wiedzy - Tomasz Tymiński,
 • Stabilność stewarda - Karol Waluśkiewicz,
 • Pierwsza pomoc - Edyta Jasińska-Beń,
 • Slalom - Mariusz Pierzynka
 • Troleje - Jarosław Kliś
 
 
Edyta Jasińska-Beń okazała się najlepszą uczestniczką finałów w zakresie działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Tutaj odbiera nagrodę od Jacka Bogusławskiego, wydawcy naszego serwisu i właściciela Studia Promocyjno Handlowego CREDO, wieloletniego sponsora Finału Instruktor Roku.
 
 


Poniżej Ireneusz Tausz, najlepszy instruktor wśród seniorów.
Organizatory konkursu przewidzieli również zadanie dla VIPów, gości specjalnych, współorganizatorów i sponsorów wydarzenia. Zmierzyli się oni w konkurencji z przepisów ruchu drogowego.
 


 
 

15-09-2016

Elbląg: Dzień otwarty WORD

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu organizuje w najbliższą sobotę, 17 września, dzień otwarty. Ośrodek przygotował liczne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dyrekcja WORD zaprasza od godziny 9 do 13.

 

Uczestnicy dnia otwartego będą mogli sprawdzić się podczas próbnego - "na niby", jak tę atrakcję nazywa ośrodek - egzaminu teoretycznego, przeprowadzanego przez egzaminatora w komputerowej sali egzaminacyjnej. Będzie można - rónież pod okiem egzaminatora - sprawdzać swoje umiejętności na placu manewrowym, przy czym możliwość ta jest zarezerwowana tylko dla kursantów szkół jazdy lub osób, które widnieją w ewidencji WORD (i są zapisani na egzamin w najbliższym czasie lub wcześniej zdawali egzamin ze skutkiem negatywnym). Dlatego należy pamiętać, w przypadku kursantów, by zabrali ze sobą kartę przeprowadzonych zajęć w ośrodku szkolenia kierowców oraz dowód osobisty.

 

Przewidziano jazdy sprawnościowe fiatem punto z "talerzem stewarda" i w alkogoglach czy jazdy pojazdem wyposażonym w troleje imitujące poślizg pojazdu. Na terenie elbląskiego WORD przy ulicy Skrzydlatej przewidziano także pokazy ratownicze służb mundurowych czy symulatora jazdy 3D. Każdy będzie miał także okazję zmierzyć sobie ciśnienie krwi czy poziom cukru we krwi.

 

Dla kierowców, którzy na swoim "koncie" uzbierali zbyt dużo punktów karnych przewidziano szkolenie redukujące ich liczbę o sześć. WORD z tej okazji przygotował specjalną cenę za tego typu szkolenie, dlatego będzie można skorzystać z rabatu wynoszącego 30 procent. Na odwiedzających w sobotę ośrodek czekał będzie także ciepły posiłek w postaci popularnej przy tego typu eventach wojskowej grochówki. Dyrekcja WORD w Elblągu serdecznie zaprasza.

 

13-09-2016

1 Komentarze

Przesuną CEPIK - wiemy dlaczego

Do trzech resortów trafiło pismo Ministra Cyfryzacji traktujące o przygotowaniach (i niedociągnięciach) w kwestii wdrożenia systemu CEPIK2.0. Ponadto ze strony resortu już padła deklaracja o próbie kolejnego odroczenia uruchomienia systemu. W tej sprawie doszło do spotkania zespołu ds. społeczeństwa informatycznego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

Pismo skierowano do MSWiA, MSP i MIiB.

 

- Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to jeden z najczęściej używanych przez obywateli systemów dla potrzeb załatwiania ich codziennych spraw urzędowych systemów informatycznych państwa - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji. I przytacza dane statystyczne, z których wynika, że KAŻDEGO DNIA wykonuje się w nim 100 tysięcy czynności wykonanych przez klientów w związku z procesem rejestracji pojazdów oraz procesami powiązanymi. W przypadku wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami takich czynności jest średnio 11 tysięcy dziennie.

 

"Zabawa" trwa już trzy lata

 

Począwszy od września 2013 roku, czyli już od trzech lat, realizowana jest kolejna odsłona tego projektu - CEPIK 2.0., który "ma zaowocować wdrożeniem jednego z najbardziej rozległych systemów informatycznych w Polsce".

 

- Jego rozległość i złożoność powoduje, iż oddziałuje on na wielu interesariuszy, z których część realizuje funkcje kluczowe dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. (...) Okoliczność ta powoduje, że projekt ten ma charakter międzyresortowy i z formalnego punktu widzenia ma wielu interesariuszy, na których bezpośrednio i w bardzo znaczącym stopniu wpływają efekty tego projektu. Istotnym jest również fakt, iż za jego poszczególne komponenty i obszary m.in. w aspektach legislacji oraz nadzoru, m.in. nad jednym z najbardziej kluczowych dostawców rozwiązań w projekcie - Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych (odpowiedzialną za przygotowanie rozwiązania dla wszystkich starostw w Polsce oraz integrację własnego rozwiązania z bazą centralną, a więc jednego z najbardziej kluczowych fragmentów systemu) - odpowiadają następujące ministerstwa: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ministerstwo Cyfryzacji - czytamy w dokumencie. 

 

Ministerstwo Cyfryzacji nadrabia zaległości

 

Resort Cyfryzacji przypomina, że z początkiem bieżącego roku przejął od MSWiA nadzór nad Centralnym Ośrodkiem Informatyki (COI). - COI od września 2013 r. jako jednostka podległa MSWiA realizował część projektu CEPIK2.0 w zakresie związanym z przygotowaniem centralnej bazy danych CEPIK2.0. Obecnie obowiązujący harmonogram wdrożenia CEPIK2.0 i zmian w systemach dziedzinowych zakłada produkcyjne uruchomienie tego systemu z dniem 1 stycznia 2017 r.  - wskazuje resort, a dalej tłumaczy, że po przejęciu nadzoru - mówiąc kolokwialnie - wzięto się do roboty "i rozpoczęto intensywne i zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu inwentaryzację aktualnego stanu realizacji projektu."

 

W efekcie powyższych działań Ministra Cyfryzacji doszło do wznowienia komunikacji między kluczowymi interesariuszami projektu, "której to komunikacji zaprzestano w okresie od października 2015 do lutego 2016". Ponadto doprowadzono do zawarcia w kwietniu 2016 r. porozumienia regulującego zasady współpracy przy integracji między dwoma kluczowymi interesariuszami projektu, jakimi są PWPW SA. W szczególny sposób resort zwraca uwagę na fakt, że "porozumienie takie zawarte zostało po ponad 2,5 roku realizacji projektu CEPIK2.0 - wcześniej kluczowi interesariusze tego projektu nie byli w stanie uzgodnić treści tego porozumienia".

 

Ponadto uruchomiona została współpraca z Instytutem Transportu Samochodowego.  Wykonane zostały wszystkie delegacje ustawowe do wydania rozporządzeń wykonawczych ciążące na Ministrze Cyfryzacji - "w efekcie powyższego w ciągu 7 miesięcy wydanych zostało 27 rozporządzeń wykonawczych podczas gdy w momencie przejmowania tych delegacji przez ministra wydane były tylko dwa rozporządzenia".

 

Jednocześnie, niezależnie od realizacji czynności wskazanych powyżej, Ministerstwo Cyfryzacji podjęło działania mające na celu ustalenie możliwości równoczesnego spełnienia przez wszystkich kluczowych interesariuszy projektu CEPIK2.0 warunków niezbędnych dla efektywnego wdrożenia tego systemu z początkiem 2017 roku.

 

W ramach działań analitycznych, podjętych przez Ministra Cyfryzacji (bazujących na informacjach przekazanych przez nowe kierownictwo COI, oraz przez poszczególnych interesariuszy CEPIK2.0) ustalono, że TERMIN URUCHOMIENIA CEPIK2.0 W ŚRODOWISKU PRODUKCYJNYM, W ZAŁOŻONYM TERMINIE 1 STYCZNIA 2017, JEST ISTOTNIE ZAGROŻONY.

 

"Podstawa takiego twierdzenia są ustalenia z oceny stanu realizacji projektu CEPIK2.0 przez niezależną firmę doradczą zawarte w opracowaniu zatytułowanym *Raport z oceny projektu CEPIK2.0 i systemów dziedzinowych*. Audyt sporządzony na zamówienie Ministra Cyfryzacji obejmował nie tylko obszar, za który bezpośrednio odpowiada Minister Cyfryzacji, realizujący za pośrednictwem Centralnego Ośrodka Informatyki centralną bazę danych, ale również pozostałe, nie będące pod nadzorem MC komponenty składające się na ten system. Jedną z zasadniczych rekomendacji wynikających z tego raportu jest konieczność zmiany i urealnienia harmonogramu wdrożenia CEPIK2.0 w środowisku produkcyjnym, w związku z wysokim ryzykiem nieudanego wdrożenia systemu w terminie 1 stycznia 2017 r.

 

Resort Cyfryzacji wskazuje na zagrożenia:

 

- brak organu lub zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za zarządzanie projektem oraz oddziaływanie na interesariuszy projektu;

 

- brak formalnych narzędzi umożliwiających skuteczne zarządzanie projektem oraz oddziaływanie na interesariuszy projektu, w szczególności zobowiązanie do aktywnego udziału w projekcie czy wykonanie integracji własnych systemów interesariuszy z bazą centralną CEPIK2.0;

 

- niedostateczny udział oraz zaangażowanie przede wszystkim kluczowych interesariuszy - użytkowników systemów (m.in. starostwa, OSK, stacje diagnostyczne, policja) na etapie przygotowania architektury systemu centralnego i systemów dziedzinowych oraz integracji własnych rozwiązań z usługami CEPIK2.0.

 

- niewystarczający stopień integracji systemów dziedzinowych z bazą centralną CEPIK2.0.

 

- brak strategii oraz kompleksowych, procesowych scenariuszy testów, obejmujących jednocześnie wszystkich interesariuszy zaangażowanych w projekt, pozwalających na przetestowanie funkcjonalności przypisanych do interesariusza, poprawność uprawnień do danych, parametry wydajnościowe;

 

- brak opracowania rozwiązań informatycznych pomimo wydania wszystkich wymaganych aktów wykonawczych;

 

- brak synchronizacji prac legislacyjnych z pracami wytwórzymi;

 

- niewystarczająca szczegółowość części aktów wykonawczych będąca wynikiem luk ustawy, do której wydawano te rozporządzenia wykonawcze.

 

Podczas spotkania zespołu ds. społeczeństwa informatycznego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego padła wyraźna sugestia, a właściwie deklaracja ze strony Ministerstwa Cyfryzacji odnośnie rekomendacji przesunięcia terminu uruchomienia systemu. A co w zamian? Harmonogram wdrożenia poszczególnych części CEPiK2.0.

 

KIEDY?

 

Według naszych nieoficjalnych infromacji na tę chwilę uruchomienie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), jako element szerszego systemu, nastąpić ma w maju 2017 roku, a Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP) dopiero... na koniec roku 2018 roku.

 

LS

1  2  3  4  5  6  7  8  9    412